Jednou vetou

Dalajláma pochválil klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú

Dalajláma

foto: TASR/AP

Tibetský exilový duchovný vodca dalajláma pochválil prostredníctvom listu 16-ročnú švédsku aktivistku za boj proti klimatickej zmene Gretu Thunbergovú. V nedeľu o tom písala agentúra DPA.

Dalajláma v liste okrem iného uviedol: „Je veľmi povzbudivé, ako ste inšpirovali mladých ľudí k tomu, aby sa k vám pripojili a vyjadrili svoj názor“.

„My ľudia sme jediný druh, v ktorého silách je zničiť Zem v tej podobe, v akej ju poznáme. A predsa, ak máme dosť síl na zničenie Zeme, máme dosť síl aj na jej ochranu,“ napísal ďalej v liste tibetský duchovný vodca.

Thunbergová si chce dať vo svojej kampani za klímu ročnú prestávku zo školy

Dalajlámovu podporu v nedeľu privítala aj Thunbergová. „Som momentálne na cestách, a preto som list zatiaľ nevidela, ale je to fantastické a naozaj si túto podporu cením,“ vyhlásila mladá Švédka pre denník Dagens Nyheter.

Thunbergová vlani v septembri každý deň protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickým zmenám, pričom Švédsko obvinil z nedodržiavania parížskej klimatickej dohody.
Inšpirovala tým tisíce školopovinných detí v Belgicku, Nemecku, Švajčiarsku, Švédsku či Austrálii, ktoré pod heslom „piatky za budúcnosť“ usporiadali podobné protesty vo svojich krajinách.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia