Jednou vetou

Ďalší Sojuz s posádkou poletí k ISS na začiatku decembra

Raketa Sojuz MS-10

foto: TASR/AP

Ďalší štart ruskej rakety Sojuz, ktorá má na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dopraviť nových členov posádky, sa po neúspešnom októbrovom pokuse uskutoční 3. decembra. Návrat súčasnej posádky ISS na Zem je naplánovaný na 20. decembra, oznámil v stredu podľa agentúry TASS výkonný riaditeľ agentúry Roskosmos pre pilotované lety Sergej Krikaľov.

„Pôvodný plán bol, že súčasná posádka sa vráti v polovici decembra a ďalšia ju nahradí krátko nato. Aby sme sa vyhli prechodu ISS na bezpilotný režim, vynakladáme značné úsilie na to, aby sa štart uskutočnil 3. decembra, zatiaľ čo pristátie sa očakáva okolo 20. decembra,“ povedal Krikaľov.

Súčasnú trojčlennú ISS tvoria Rus Sergej Prokopjev, americká astronautka Serena Maria Auňónová-Chancellorová a nemecký astronaut Alexander Gerst. Nasledujúca posádka v zložení Oleg Kononenko (Rusko), Anne McClainová (USA) a David Saint-Jacques (Kanada) mala na ISS doraziť koncom decembra, ale plán letov musel byť zmenený po neúspešnom štarte nosnej rakety Sojuz-FG z 11. októbra.

Kozmická loď Sojuz MS-10 mala vtedy dopraviť na ISS Rusa Alexeja Ovčinina a amerického astronauta Nicka Hagua. Nosná raketa však krátko po štarte zlyhala, dvojici kozmonautov sa však podarilo evakuovať a núdzovo pristáť v záchrannom module.

Ruská agentúra Roskomos bezprostredne po tejto udalosti dočasne pozastavila všetky pilotované lety z kozmodrómu Bajkonur. Lety boli obnovené o dva týždne, keď z kozmodrómu Pleseck odštartovala nosná raketa Sojuz-2.1b s vojenskou družicou.

Krikaľov v stredu v tejto súvislosti uviedol, že nevydarený štart rakety Sojuz-FG spôsobilo zlyhanie senzora oddelenia jej prvého a druhého stupňa. Nesprávne fungovanie snímača viedlo k tomu, že jeden z bočných motorov prvého stupňa sa nedostatočne vzdialil a narazil do palivovej nádrže druhého stupňa, ktorú poškodil.

Roskosmos po nehode vytvoril vyšetrovaciu, ktorá plánuje zverejniť svoje zistenia 1. novembra.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia