Jednou vetou

Ďalšie kolo rozhovorov o Sýrii sa skončilo bez zjavného pokroku

Ilustračné foto

TASR

Dvojdňové rozhovory o ukončení vojny v Sýrii, sprostredkované Ruskom, Iránom a Tureckom, sa v piatok v Kazachstane skončili bez viditeľného pokroku. Sýrska opozícia po v poradí už 12. kole mierových rokovaní v kazašskej metropole Nursultan obvinila sýrsku vládu a jej spojenca Moskvu zo zámerného naťahovania týchto rokovaní, informuje agentúra DPA.

„Stále je tu tvrdohlavosť a zdržovanie zo strany Rusov a sýrskeho režimu,“ uviedol člen sýrskeho opozičného Najvyššieho rokovacieho výboru (HNC).

Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen a ďalší účastníci rokovaní diskutovali o urýchlení vytvorenia výboru, povereného vypracovaním novej sýrskej ústavy, informovalo vo vyhlásení turecké ministerstvo zahraničných vecí. Vypracovanie novej ústavy je kľúčovým aspektom politického procesu v Sýrii, ktorý má viesť napokon až k vypísaniu nových volieb, približuje DPA.

Osobitný vyslanec ruského prezidenta pre Sýriu Alexander Lavrentiev po rokovaní podľa agentúry Interfax uviedol, že zmienený výbor by sa mohlo podariť vytvoriť už v nadchádzajúcich mesiacoch. Šéf delegácie sýrskeho režimu Bašár Džaafarí zase informoval, že rozhovory obsahovali „pozitívne body“ a týkali sa viacerých otázok, o ktorých sa podľa jeho slov diskutovalo vôbec po prvý raz.

Trump očakáva, že novú obchodnú dohodu s Japonskom podpíšu v krátkom čase

Takouto témou bol podľa jeho slov aj štatút Golanských výšin, ktoré USA nedávno uznali za súčasť Izraelu, čím pobúrili všetky arabské štáty regiónu. Zúčastnené strany mierových rokovaní v Kazachstane vyhlásenie USA v tomto smere taktiež odmietli.

Džaafarí, ktorého citovala sýrska agentúra SANA, zároveň obvinil Turecko z „nedostatku vážnosti“ pri plnení svojich záväzkov a prísľubov. Uviedol, že Turecko v Sýrii okupuje „6000 štvorcových kilometrov“, a to i napriek svojim tvrdeniam, že pomáha uchovávať jednotu a suverenitu Sýrie.

Rusko a Irán sú hlavnými podporovateľmi sýrskeho režimu, zatiaľ čo Turecko podporuje v Sýrii opozičné skupiny, pripomína DPA. Predstavitelia menovaných krajín sa dohodli, že na ďalšie kolo mierových rokovaní v Nursultane, naplánované na júl, pozvú aj sýrskych susedov – zástupcov Iraku a Libanonu.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu