Jednou vetou

Danko v Bielorusku: Je chybou predávať strategické podniky

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS)

foto: TASR - Martin Baumann

Je chybou predávať strategické podniky a prenášať kompetencie v oblasti systému vzdelávania zo štátu na samosprávne orgány. Uviedol to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v rámci pondelkového rokovania s predsedom hornej komory bieloruského parlamentu Michailom Miasnikovičom v Minsku.

„Sú určité oblasti, kde štát musí mať pevnú ruku,“ zdôraznil Danko na spoločnej tlačovej konferencii s Miasnikovičom.

Šéf Rady republiky bieloruského Národného zhromaždenia súhlasil, že je dôležité, aby strategické podniky kontroloval štát. „Jednou z kľúčových vecí je správne narábať s veľkým intelektuálnym a priemyselným potenciálom strategických podnikov,“ vyhlásil a dodal, že takisto je dôležité primerané rozdelenie kompetencií medzi štátom a súkromným sektorom.

Na tlačovej konferencii, na ktorej boli prítomné aj bieloruské médiá, Danko odkázal Bielorusom, že ak majú záujem o prácu v Európskej únii, Slovensko je pre nich tým správnym miestom. Potrebuje zdravotnícky personál, učiteľov i umelcov, vymenoval Danko. Pripustil, že miera nezamestnanosti na Slovensku patrí k najnižším v EÚ, avšak v krajine chýbajú na niektorých pozíciách odborníci, ktorí by zároveň „ctili základné hodnoty a princípy našej kultúry“.

Danko: Ukrajinci chodia do Poľska, my by sme chceli Bielorusov

Zároveň si podľa vlastných slov želá, aby Slováci viac spoznávali Bielorusko. „Ja som nechcel veriť, že tu ešte nikdy nebol predseda NRSR,“ povedal v tejto súvislosti a dodal, že Slováci by sa mali Bielorusmi inšpirovať napríklad v pestovaní úcty voči vlastnej histórii.

Danko v Minsku hovoril aj o možnostiach ekonomickej spolupráce a napojení Bieloruska na ázijské trhy, pričom z komodít, ktoré Bielorusi vyvážajú, spomenul potraviny, predovšetkým mliečne výrobky. Bielorusko patrí medzi najväčších producentov mlieka a mliečnych výrobkov na svete.

Predseda slovenského parlamentu bude v Bielorusku aj v utorok, keď sa stretne s prezidentom krajiny Alexandrom Lukašenkom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia