Jednou vetou

Danko v českom parlamente: Slováci a Česi musia v EÚ ukázať jednotu a otvárať spoločné témy

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko

Foto: Michal Psota

Slováci a Česi bilancujú storočnicu spolunažívania. Aj napriek rozdeleniu spoločného štátu spája oba národy spoločný cieľ, hodnoty, vzájomná úcta i úprimné priateľstvo, domnieva sa predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Vyjadril sa tak v prejave na pôde českého parlamentu, ktorého stredajšie zasadnutie bolo venované 100. výročiu 1. zasadnutia česko-slovenského Revolučného národného zhromaždenia.

Obe krajiny zároveň podľa jeho slov musia pred nadchádzajúcimi voľbami do europarlamentu ukázať zvyšku Európy svoju jednotu a v rámci Európskej únie otvárať spoločné témy, akou je napríklad boj za kvalitné potraviny.

Babiš sa v súvislosti s Čapím hnízdom stretol s viacerými lídrami strán

„Po rozdelení spoločného štátu sme sa opätovne stretli v spoločnom európskom dome. Sme členmi Európskej únie, ktorú vnímame ako zoskupenie suverénnych národných štátov. Pred nadchádzajúcimi voľbami do europarlamentu ukážme zvyšku Európy, akí sme jednotní,“ uviedol v stredu Danko. Vyslovil tiež potešenie z toho, že aj vo formáte Vyšehradskej štvorky (V4) „je Česko a Slovensko dynamickým prvkom“ a oba štáty sú akceptovanými partnermi na európskej scéne.

Podľa Dankovho názoru by SR i ČR mali tiež otvárať nové témy vo vzťahu k EÚ. „Máme problém s obchodnými reťazcami, ktoré dusia našich potravinárov a poľnohospodárov. Bojujeme za právo našich občanov mať rovnako kvalitné potraviny, aké majú obyvatelia západnej časti Únie. I tu musím opäť poďakovať českým kolegom, že pri nás stáli v tomto boji,“ povedal šéf NR SR v Poslaneckej snemovni českého parlamentu.

Danko hovorí o historickom úspechu SNS v komunálnych voľbách

Danko tiež zdôraznil potrebu toho, aby si členské krajiny EÚ zachovali svoju národnú identitu. „Európska únia však nie je o fúzii štátov do jedného superštátu. Projekt Európskej únie musí zachovať národnú identitu svojich členských štátov,“ uviedol a dodal, že v tomto smere sa opierame o historickú skúsenosť. Ak by totiž Rakúsko-Uhorsko prekročilo svoj tieň a poskytlo svojim národom slobodu, podľa Danka by možno pretrvalo až dodnes.

„Nech je pre nás zdvihnutým prstom i brexit. Nedovoľme ohrozenie Schengenu,“ povedal Danko.
Andrej Danko bol prvým politikom zo Slovenska, ktorý predniesol prejav pred poslancami českého parlamentu. Po Borisovi Jeľcinovi a Paulovi Ryanovi bol zároveň tretím zahraničným politikom, ktorému bolo umožnené rečniť pred českými poslancami v ére ich štátnej samostatnosti. Parlament ČR bol už tretím zahraničným zákonodarným zborom, na ktorého pôde predseda NR SR predniesol prejav. Vlani vystúpil v ruskej Štátnej dume a v júni v srbskom parlamente.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia