Jednou vetou

Dánska premiérka hovorila s prezidentom USA po roztržke okolo Grónska

Dánska premiérka Mette Frederiksenová počas vyhlásenia k zrušeniu návštevy amerického prezidenta Donalda Trumpa v severskej krajine 21. augusta 2019 v Kodani.

foto: TASR/AP

Dánska premiérka Mette Frederiksenová sa telefonicky rozprávala s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý tento týždeň zrušil plánovanú návštevu Dánska po tom, ako označila za absurdné úvahy, že by Spojené štáty odkúpili ostrov Grónsko. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP.

Trump skritizoval dánsku premiérku za „hnusné“ odmietnutie predaja Grónska

Frederiksenovej kancelária vyhlásila, že telefonát s Trumpom sa uskutočnil ešte vo štvrtok večer, podrobnosti o obsahu však odmietla zverejniť. Podľa dánskych médií bol tento rozhovor „konštruktívny“.

Predpokladá sa, že išlo o vôbec prvý rozhovor medzi Frederiksenovou a Trumpom, odkedy nová dánska premiérka 27. júna nastúpila do funkcie. Frederiksenová opakovane vyhlásila, že Spojené štáty zostávajú jedným z blízkych spojencov Dánska.

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow uplynulú nedeľu potvrdil medializované informácie, že Trump súkromne diskutoval so svojimi poradcami o myšlienke nákupu Grónska, ktoré je územím Dánska. Samotný Trump následne povedal, že zo strategických dôvodov by mal záujem o takýto obchod, v súčasnosti však nie je pre neho prioritou.

Fredriksenová takisto v nedeľu počas návštevy Grónska pre noviny Sermitsiaq uviedla, že tento najväčší ostrov sveta nie je na predaj a že spomínané úvahy považuje za absurdné.

Dánska premiérka: Myšlienka predaja Grónska Spojeným štátom je absurdná

Trump na to reagoval slovami, že plánované stretnutie s dánskou premiérkou na základe jej poznámok „odkladá na inokedy“. Frederiksenová to prijala s „poľutovaním a prekvapením“, Trump jej však odkázal, že sa zachovala „hnusne“.

Dánsky kráľovský palác vydal pôvodne vyhlásenie s informáciou, že kráľovná Margaréta II. pozvala Trumpa na štátnu návštevu plánovanú na 2. – 3. septembra. Trump mal Dánsko navštíviť v rámci rozsiahlejšej zahraničnej cesty, ktorej začiatok je naplánovaný na koniec augusta.

Očakáva sa, že prezident zavíta aspoň do Poľska, kde si má pripomenúť 80. výročie začiatku druhej svetovej vojny.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie