Jednou vetou

Dánsko prestalo vydávať povolenia na vývoz zbraní do Saudskej Arábie

Ilustračné foto

Foto: TASR

Dánsko sa rozhodlo v budúcnosti pozastaviť schvaľovanie vývozu zbraní a iného vojenského vybavenia do Saudskej Arábie. Reagovalo tak na vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího a na úlohu tohto kráľovstva vo vojne v Jemene. Vo štvrtok o tom informovalo dánske ministerstvo zahraničných vecí.

Nemecko už prestalo vydávať povolenia na budúce dodávky zbraní do Saudskej Arábie a rozhodlo sa úplne zastaviť ich predaj. Francúzsko v pondelok oznámilo, že čoskoro rozhodne o sankciách za vraždu Chášukdžího, ku ktorej došlo 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule.

Koalícia pod vedením USA zhodila na sýrsky Hadžín fosforové bomby

Saudská Arábia je jedným z najväčších dovozcov zbraní na svete. Stojí na čele vojenskej koalície bojujúcej v občianskej vojne v Jemene, v ktorej už zahynuli desaťtisíce ľudí a ktorá spôsobila obrovskú humanitárnu katastrofu. Hladomor tam hrozí 14 miliónom obyvateľov, teda polovici tamojšej populácie.

„Príšerná situácia v Jemene sa stále zhoršuje a bol tiež zavraždený saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží, takže sa nachádzame v novej situácii,“ uviedol vo vyhlásení dánsky minister zahraničných vecí Anders Samuelsen, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Nemecko úplne zastavilo vývoz zbraní do Saudskej Arábie

Rozhodnutie Dánska padlo po nedávnych diskusiách s ostatnými ministrami zahraničných vecí v Európskej únii, dodal šéf diplomacie.

Dánsko vydalo vlani podľa ministerstva zahraničných vecí desať takýchto povolení na export. Už schválený vývoz nebude pozastavený, upozornil hovorca ministerstva.

Medzitým v stredu americký prezident Donald Trump ocenil Saudskú Arábiu za nižšie ceny ropy, ale zároveň zosilnel tlak na Spojené štáty, aby za vraždu Chášukdžího uvalili prísnejšie sankcie na svojho spojenca na Blízkom východe.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia