Jednou vetou

Dánsky súd uznal vinu Sýrčana obžalovaného z plánovania teroristického útoku

Ilustračné foto

TASR

Súd v dánskom hlavnom meste Kodaň uznal vo štvrtok za vinného 32-ročného muža zo Sýrie, ktorý bol obžalovaný z prípravy teroristického útoku v tejto metropole. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Nemenovaný Sýrčan plánoval zaútočiť na ľudí nožmi a následne odpáliť prinajmenšom jednu bombu. Čin mal v úmysle spáchať koncom roka 2016 na bližšie neurčenom mieste v Kodani. Zadržali ho v novembri 2017 na kodanskom letisku, keď sa pokúšal vycestovať do Turecka s falošným pasom.

Zmarený teroristický plán býva označovaný ako „zápalková kauza“, keďže materiál určený na výrobu bomby obsahoval aj zápalkové hlavičky. Okrem vyše 17.000 zápaliek chcel obžalovaný použiť aj 17 batérií, vysielačky a zábavnú pyrotechniku, uvádza sa vo vyhlásení súdu. Tento materiál, spolu s dvoma dlhými nožmi, našli u iného, mladšieho Sýrčana, ktorého zadržali koncom roka 2016 v Nemecku, keď bol na ceste do Dánska.

Dalajlámu by po preliečení mali z nemocnice prepustiť v piatok

Podrobnosti o teroristickom pláne vyšli najavo v priebehu procesu s mladším zo Sýrčanov, ktorého v júli 2017 odsúdili v Nemecku na šesť a pol roka väzenia.

Dánski vyšetrovatelia použili ako dôkaz aj záznamy z vyhľadávania na internete a četových konverzácií. Obžalovaný muž trval na svojej nevine a popieral, že by bol podporovateľom teroristickej organizácie Islamský štát, ako tvrdila prokuratúra. Ide pritom o niekdajšieho obyvateľa švédskeho mesta Malmö, kde bol istý čas obvinený z podpaľačského útoku na budovu slúžiacu ako miesto zhromaždení šiitských moslimov. Vynesenie rozsudku v procese v Kodani sa očakáva 20. mája.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem