Jednou vetou

Darcovia prisľúbili dve miliardy eur pre región Sahel

Ilustračný obrázok

Foto: pixabay.com

Darcovia na významnej konferencii v mauritánskom hlavnom meste Nouakchott prisľúbili viac než dve miliardy eur na pomoc nestabilnému africkému regiónu Sahel. Oznámil to vo štvrtok nigerský prezident Mahamadou Issoufou, ktorého cituje tlačová agentúra DPA.

Lídri sahelských štátov, ako aj predstavitelia zahraničných vlád a organizácií sa stretli v priebehu dňa v Nouakchotte, kde rokovali o finančnej podpore pre rozvoj a stabilitu daného regiónu, ktorý je liahňou islamských militantov.

V Bruseli bránili maďarskej kampani proti migračnej politike EÚ

Issoufou po skončení tohto jednodňového zasadnutia vo vyhlásení uviedol, že darcovské krajiny a inštitúcie prisľúbili subvencie pre prioritné projekty regiónu vrátane bezpečnosti a infraštruktúry. Do Sahelu patria Mauritánia, Niger, Čad, Burkina Faso a Mali.

Medzi kľúčovými donormi sú Európska únia, Nemecko, Francúzsko, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.
Európske príspevky do investičného programu v Saheli celkovo predstavujú 800 miliónov eur, uviedol eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica. „V rokoch 2014-20 je to osem miliárd eur, ktoré Európska komisia a členské štáty EÚ uvoľnia pre Sahel,“ spresnil chorvátsky diplomat.

Eiffelovka, ako aj obchody a reštaurácie na Champs-Élysées budú v sobotu zavreté

Issoufou zdôraznil, že prísľub pomoci odzrkadľuje dôveru v rozvojové plány sahelských krajín. „Terorizmus, cezhraničná kriminalita, pašovanie drog a nedostatok bezpečnosti v Saheli sú prisudzované nespravodlivosti, marginalizácii, nedostatočnému rozvoju, absencii vzdelávania a nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi,“ dodal prezident.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia