Jednou vetou

Dav demonštrantov v Budapešti na podporu CEU sa rozrástol na niekoľkotisícový

Niekoľko tisíc Maďarov s maďarskými národnými vlajkami a vlajkami Európskej únie (EÚ) sa zhromaždili v sobotu 24. novembra 2018 v Budapešti

foto: TASR - Ladislav Vallach

Na niekoľko tisíc účastníkov sa rozrástol v sobotu popoludní v Budapešti dav demonštrantov, ktorý žiadal maďarskú vládu o podpísanie dohody o činnosti Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Maďarsku a aby zabezpečila podmienky slobodného a nezávislého fungovania vzdelávania a vedy.

K mladým ľuďom pochodujúcim na Kossuthovo námestie sa pridali aj starší Maďari, ktorí podporili ich požiadavky. Protestnú akciu zabezpečovalo množstvo policajtov, ktorí uzatvorili premávku na viacerých uliciach centra mesta. Podujatie si vyžiadalo aj viaceré zmeny a obmedzenia vo verejnej mestskej doprave.

Kurz hovoril so Sorosom o presune Stredoeurópskej univerzity

Dav pochodujúci s maďarskými národnými vlajkami a vlajkami Európskej únie aj pred budovou CEU skandoval heslá v maďarčine a v angličtine: „Slobodná krajina, slobodné vzdelávanie!“, „CEU musí zostať, Orbán musí odísť!“, ale zaznelo aj „Utečenci, ste vítaní!“

Filozof Miklós Tamás Gáspár, jeden z rečníkov demonštrácie, pred budovou parlamentu zdôraznil, že treba tiež protestovať proti tomu, že vláda zakázala vzdelávací odbor rodových štúdií, ale aj voči „ultrapravicovej tlači, ktorá nabáda študentov k tomu, aby žalovali na profesorov“.

V Budapešti demonštranti vyjadrujú podporu CEU a slobode vzdelávania

Po ukončení prejavov podujatia, ktoré sa skončilo bez incidentov, organizátori oznámili, že na celý budúci týždeň obsadzujú Kossuthovo námestie. Viacerí protestujúci tam zostávajú v stanoch a počas týždňa pripravia rôzne programy týkajúce sa podpory vzdelávania a vedy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia