Jednou vetou

Dedička arcivojvodu Ferdinanda a potomok jeho vraha urobili gesto zmierenia

Kým si svetoví lídri v nedeľu v Paríži pripomínali 100. výročie skončenia prvej svetovej vojny, v rakúskom meste Graz sa stretli dvaja ľudia, aby si pripomenuli atentát, ktorý spustil celé krviprelievanie, a aj úlohu svojich blízkych príbuzných v tejto tragickej vojne.

Na stretnutí bola prítomná Anita Hohenbergová, pravnučka rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda d’Este, a Branislav Princip, prasynovec Ferdinandovho vraha Gavrila Principa.

Vojenské prehliadky na počesť konca prvej svetovej vojny boli už v roku 1918

„Je to ich prvé stretnutie. A je vrúcne,“ povedal z Grazu tlačovej agentúre DPA rakúsky umelec Igor Petkovic, ktorý zorganizoval stretnutie v rámci podujatia „Handshake 4 Peace“ (Podanie rúk za mier). Tento deň kultúrnych akcií má slúžiť ako „umelecké prímerie“, uvádza sa na webovej stránke Petkovicovej umeleckej iniciatívy Aporon 21.

Na snímke zo stretnutia má Hohenbergová oblečený nohavicový kostým a usmieva sa do fotoaparátu. Hohenbergová oboma rukami drží ruku Principa, ktorý sa iba placho pozerá. Na sebe má mikinu s kapucňou a vojenské nohavice.

Srbský nacionalista Gavrilo Princip (19) vystrelil na arcivojvodu Františka Ferdinanda, následníka rakúsko-uhorského trónu, a jeho manželku grófku Žofiu, keď boli 28. júna 1914 na návšteve v Sarajeve. Obaja zraneniam podľahli. Neskôr sa zistilo, že Žofia bola tehotná.

Počas osláv konca prvej svetovej vojny zadržali v Paríži tri aktivistky Femenu

Mesiac po atentáte Rakúsko vyhlásilo vojnu Srbsku, ktorá vyústila do svetovej vojny. Tá nakoniec priniesla zánik habsburskej monarchie a vznik nových štátov na mape sveta, vrátane Československa.

Gavrilo Princip bol za atentát odsúdený na 20 rokov za mrežami. Počas väznenia v českom meste Terezín zomrel 28. apríla 1918 vo veku 23 rokov na tuberkulózu.

Prešlo vyše 100 rokov: Hohenbergová odišla do dôchodku z postu manažérky rodinného zámku Artstetten v Rakúsku a Branislav Princip je aktivista a tvorca dokumentárnych filmov v Srbsku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia