Jednou vetou

Demokratickí kandidáti v druhej debate útočili na Trumpa i Bidena

Zľava - Marianne Williamsonová, John Hickenlooper, Andrew Yang, Pete Buttigieg, Joe Biden, Bernie Sanders, Kamala Harrisová, Kirsten Gillibrandová, Michael Bennet a Eric Swalwell

foto: TASR/AP

Favorit medzi uchádzačmi o prezidentskú kandidatúru americkej Demokratickej strany Joe Biden sa dostal vo štvrtok večer pod paľbu kritiky zo strany svojich rivalov. Stalo sa tak počas druhej z dvoch verejných televíznych debát demokratických kandidátov, ktoré prebehli dva večery po sebe v meste Miami na Floride.

Práve Florida a bude mať v prezidentských voľbách 2020 kľúčový význam ako jeden z takzvaných nerozhodnutých štátov, ktoré sa jednoznačne neprikláňajú na stranu demokratov ani republikánov.

Prezidentskú kandidatúru ohlásil aj bývalý kongresman USA so slovenskými koreňmi

Prvých desať demokratov uchádzajúcich sa o prezidentskú kandidatúru si zmerala sily v stredajšej debate. Hlavným terčom kritiky sa počas oboch večerov stal súčasný republikánsky prezident Donald Trump, s ktorým si v budúcoročných voľbách zmeria sily víťazný uchádzač z tábora demokratov. Diskutéri kritizovali najmä Trumpovu imigračnú politiku, jeho prístup k spojencom USA a popieranie klimatických zmien.

Pod „paľbou“ slovných útokov zo strany svojich kolegov sa však opakovane ocitol aj favorizovaný uchádzač, 76-ročný Joe Biden, ktorý bol viceprezidentom USA za vlády Baracka Obamu.

Trump pochválil dobré vzťahy s Putinom

Kalifornská afroamerická senátorka Kamala Harrisová pripomenula Bidenovi, že v minulosti spolupracoval s demokratickými členmi amerického Senátu, ktorí boli zástancami rasovej segregácie. Obamov viceprezident sa musel následne zdôrazňovať, že nikdy nepodporoval rasizmus a že celý svoj život bol zástancom boja za zrovnoprávnenie Afroameričanov.

Bidena si „vzal na mušku“ aj 38-ročný kongresman Eric Swalwell, ktorý tohto rešpektovaného demokratického politika vyzval, aby „odovzdal pochodeň“ mladšej generácii. Podľa neho to mal urobiť už pred niekoľkými desaťročiami.

Trump oznámil kandidatúru za prezidenta vo voľbách v roku 2020

Joe Biden jeho výzvu odmietol, v čom ho podporil aj ďalší z favorizovaných uchádzačov, 77-ročný Bernie Sanders, podľa ktorého v súboji o kandidatúru nejde o vek, ale o odvahu viesť politické zápasy.

V štvrtkovej debate sa stretli štyria z piatich najsilnejších kandidátov, ktorých preferujú prvé prieskumy: okrem Bidena, Sandersa a Harrisovej (54) aj starosta z Indiany Pete Buttigieg (37). Ďalšia z pätice favoritov, 70-ročná senátorka Elizabeth Warrenová, bola zaradená do stredajšej debaty.

Severná Kórea označila Bidena za blázna po tom, ako zaradil Kima medzi tyranov

Trump reagoval na druhú demokratickú debatu len krátkym tvítom z japonskej Osaky, kde sa zúčastňuje na summite skupiny G20. „Všetci demokrati zdvihli ruky za to, aby mali milióny nelegálnych votrelcov neobmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti. Čo tak starať sa v prvom rade o amerických občanov? Tak toto znamená koniec súboja!“ napísal Trump.

Reagoval tak na skutočnosť, že všetci účastníci druhej debaty podporili plán na poskytnutie zdravotnej starostlivosti prisťahovalcom, ktorí žijú v USA bez dokladov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia