Jednou vetou

Demonštrácie proti prezidentovi Buteflikovi pokračujú piatym týždňom

Žena protestuje v Alžíri proti opätovnej kandidatúre Butefliku

foto: TASR

Desaťtisíce ľudí vyšli v piatok opäť do ulíc alžírskych miest, aby protestovali proti tamojšiemu prezidentovi Abdalovi Azízovi Buteflikovi a vládnucej elite. Ide už o piatu sériu týchto zhromaždení, organizovaných pravidelne v závere týždňa, informovala tlačová agentúra DPA.

Niekoľkotisícový dav hlásili svedkovia z hlavného mesta Alžír, kde sa niektorým demonštrantom znova podarilo preraziť policajné zátarasy, čo im umožnilo pochodovať k prezidentskému palácu. Prípadné ďalšie incidenty neboli zaznamenané, podľa spravodajského portálu TSA však polícia v hlavnom meste použila slzotvorný plyn.

Petíciu proti vystúpeniu Británie z EÚ podpísali vyše tri milióny ľudí

Podobne ako v Alžíri sa aj v mnohých ďalších mestách Alžírska obyvatelia dožadovali zmeny politického systému a ukončenia pôsobenia Butefliku na čele krajiny. Alžírske médiá informovali o protestných zhromaždeniach v mestách Wahrán (Oran), Buwajra, Kusantína (Constantine) či Bidžája.

Účasť na týchto demonštráciách začala narastať po tom, ako prezident Buteflika tento mesiac oznámil, že síce vyhovie svojim odporcom a nebude sa uchádzať o piate funkčné obdobie, avšak na druhej strane odloží na neurčito prezidentské voľby, naplánované pôvodne na 18. apríla. Ohlásené prechodné obdobie považuje opozícia iba za ďalší pokus o predĺženie Buteflikovho pôsobenia vo funkcii.

Katalánska vláda odstránila transparenty podporujúce nezávislosť regiónu

Prevažne pokojné protesty vyvolal vo februári zámer Butefliku kandidovať v tohtoročných voľbách. Prezident úradujúci od roku 1999 má vážne zdravotné ťažkosti a na verejnosti už takmer nevystupuje. Mnohí Alžírčania ho vnímajú len ako bábku v rukách armády, rodinných klanov a vplyvnej podnikateľskej elity.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule