Jednou vetou

Demonštranti blokovali jazdný pruh na hraničnom priechode do SR

Ilustračné foto

foto: TASR - Ladislav Vallach

Dve desiatky vozidiel blokovali v pondelok popoludní jazdný pruh vedúci na maďarsko-slovenský hraničný priechod Bánréve-Kráľ.

Maďarské opozičné politické strany, odborári a občianske organizácie týmto spôsobom vyjadrili podporu niekoľko dní trvajúcim protestom proti krokom vlády premiéra Viktora Orbána.

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

Podľa spravodajského servera 24.hu podpredseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Imre Komjáthi povedal, že do tohto aktu občianskej neposlušnosti sa zapojili strany Momentum, LMP a MSZP, ale aj Odborársky zväz chemikov z Kazincbarciky (KVSZ).

„Spoluobčanom odkazujeme, že aj takto sa dá protestovať. Keď sa už diktatúra prejavuje otvorene, sme povinní klásť odpor,“ dodal Komjáthi, podľa ktorého účastníci blokády zaspievali národnú hymnu.

Séria protestov v Budapešti sa začala v stredu po schválení novely zákonníka práce, ktorá podľa jej odporcov znevýhodňuje zamestnancov rozšírením nadčasov na ročných 400 hodín z terajších 250. Na štvrtú protivládnu demonštráciu, ktorá sa konala v nedeľu, prišlo vyše 10.000 Maďarov.

Rusko nebude viesť vojnu proti Ukrajine, sľúbil Lavrov

Demonštranti žiadajú zrušenie novely zákonníka práce a nadčasov pre policajtov, nezávislosť justície a zrušenie nového správneho súdu, pristúpenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO) a nezávislosť verejnoprávnych médií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia