Jednou vetou

Demonštranti protestujú proti návrhu na zatknutie opozičného lídra

Gruzínski opoziční demonštranti počas protestného zhromaždenia pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi 25. júna 2019. Do ulíc gruzínskej metropoly Tbilisi vyšli v utorok večer opäť tisíce protivládnych demonštrantov. Protesty napriek deklarovaným ústupkom zo strany vlády pokračovali už šiesty deň za sebou.

foto: TASR/AP

Tisíce ľudí vyšli v utorok do ulíc Tbilisi, aby tam protestovali proti návrhu na zatknutie opozičného politika Niku Meliu. Návrh totiž súvisí práve s Meliovou spoluúčasťou na organizovaní demonštrácií, ktoré od minulého štvrtka otriasajú touto juhokaukazskou krajinou. Písala o tom agentúra AFP.

FOTO: V Prahe sa uskutočnila pravdepodobne najväčšia demonštrácia od 89. roku

Gruzínska prokuratúra v utorok vyhlásila, že v súvislosti s prebiehajúcimi protestmi obvinila Meliu, opozičného lídra a člena strany Zjednotené národné hnutie, z organizovania „masového násilia“.

Úrad generálneho prokurátora vo svojom vyhlásení uviedol, že sa v tejto súvislosti už „obrátil na parlament so žiadosťou o zbavenie Meliu jeho poslaneckej imunity pre účely trestného stíhania“, ako aj o jeho predbežné zadržanie.

Opozičnému poslancovi hrozí v prípade dokázania viny trest vo výške deviatich rokov odňatia slobody.

Viac ako 20 opozičných zoskupení už v tejto súvislosti vydalo spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili návrh prokuratúry ako akt „politického prenasledovania a začiatok represií voči opozícii“.

Tisíce ľudí sa v reakcii na tento vývoj zišli už po šiesty deň pred budovou parlamentu v Tbilisi, kde požadovali okrem iného aj odstúpenie ministra vnútra Giorgiho Gachariu, ktorého obviňujú z neprimeraných zákrokov bezpečnostných zložiek voči demonštrantom.

Demonštrácie proti Babišovej vláde nemajú zmysel, myslí si Zeman

Protestné zhromaždenia v Tbilisi sa začali v noci na 21. júna po vystúpení poslanca ruskej Štátnej dumy Sergeja Gavrilova, ktorý tam predsedal Medziparlamentnému zhromaždeniu pravoslávia a o ktorom miestne médiá napísali, že v čase rusko-gruzínskej vojny v roku 2008 podporoval separatistické oblasti Abcházsko a Južné Osetsko.

Demonštranti svoj protest využili aj na vyjadrenie nesúhlasu s vládou strany Gruzínsky sen, ktorá je opozíciou označovaná za proruskú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia