Jednou vetou

Demonštranti v Chartúme oslavovali odstúpenie Bašírovho nástupcu

Umar Bašír

Foto: TASR/AP

Davy Sudáncov mávajúcich vlajkami oslavovali v piatok neskoro večer v uliciach hlavného mesta Chartúm po tom, ako minister obrany Awad ibn Auf oznámil, že odstupuje z čela vojenskej rady, ktorá len v predošlý deň prevzala vedenie krajiny po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra armádou. Demonštranti pokrikovali, že sa im podarilo "zvrhnúť dvoch prezidentov za dva dni", informovala tlačová agentúra AFP.

Alžírčania opäť demonštrovali, mládež sa dostala do potýčok s políciou

Odporcovia Bašírovho režimu vyjadrovali radosť z rozhodnutia generála ibn Aufa, ktorý mal byť dočasnou hlavou štátu, keďže ide o člena doterajšej vlády, považovaného za osobu blízku exprezidentovi.

„Bolo to ako druhá vzbura, najprv proti Bašírovi a potom proti ibn Aufovi,“ citovala agentúra slová jedného z demonštrantov.

Ibn Auf oznámil v piatok v televízii, že v záujme zachovania jednoty sa rozhodol odstúpiť z postu šéfa vojenskej rady, ktorá má riadiť krajinu namiesto Bašíra. Toho armáda vo štvrtok zosadila a zatkla po niekoľkých mesiacoch opozičných protestov. Opozičné skupiny však prevzatie moci armádou odmietli a vyzvali na pokračovanie protestnej vlny.

Sudánska polícia podľa AFP v piatok oznámila, že pri protestoch v Chartúme počas uplynulých dvoch dní zahynulo 16 ľudí a ďalších 20 utrpelo zranenia v dôsledku streľby ostrými nábojmi. V súvislosti s protestnou vlnou boli už predtým hlásené desiatky obetí na životoch.

Tisícky motorkárov v Londýne protestovali proti obvineniu bývalého vojaka

Ibn Auf určil ako svojho nástupcu generála Abdala Fattáha Burhána, doterajšieho generálneho inšpektora ozbrojených síl. Organizátori protestov Burhána varovali, že bude takisto čeliť hnevu, ak neodovzdá moc do rúk civilnej prechodnej vlády.

Ibn Auf ešte vo štvrtok uviedol pre štátne médiá, že armáda sa rozhodla dohliadať na dvojročné prechodné obdobie, po ktorom sa budú konať „slobodné a spravodlivé“ voľby. Dodal, že v Sudáne sa zavádza na tri mesiace výnimočný stav. Armáda pritom vyhlasuje, že nejde o prevrat.

Protestujúci teraz vyzývajú Burhána, aby rozhodnutia oznámené ministrom obrany zrušil.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre