Jednou vetou

Demonštranti v Londýne opäť vypustili balón zosmiešňujúci Trumpa

Na snímke balónová figurína s prezývkou Trump Baby znázorňujúca prezidenta USA Donalda Trumpa .

Foto: TASR/AP

Demonštranti v centre Londýna vypustili v utorok veľký balón zobrazujúci šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa ako rozčúlené, panovačné dieťa s mobilným telefónom v ruke. Urobili tak približne v čase, keď sa prezident Spojených štátov stretol v Londýne s britskou premiérkou Theresou Mayovou, informovala agentúra AP.

Protitrumpovskí demonštranti zhruba šesťmetrový oranžový balón nafúkli a vypustili v dopoludňajších hodinách neďaleko sídla britského parlamentu. Mali povolenie mať ho vo vzduchu zhruba dve hodiny.

Balón s názvom „Trump baby“ mal premiéru vlani v júli počas Trumpovej pracovnej návštevy Spojeného kráľovstva. Teraz je americký prezident v tejto krajine na trojdňovej štátnej návšteve, v rámci ktorej sa už v pondelok stretol s britskou kráľovnou Alžbetou II.

Trump v príhovore na bankete označil kráľovnú Alžbetu za úžasnú, úžasnú ženu

Balón sa za posledný rok objavil na viacerých protitrumpovských protestoch po celom svete.

Utorkové vypustenie balóna predchádzalo plánovaný veľký protestný pochod s názvom Together Against Trump (Spoločne proti Trumpovi), ktorý sa má popoludní uskutočniť v centre Londýna. Podľa očakávania naň prídu tisíce ľudí vrátane odborárov, aktivistov za mier a práva žien či ochrancov životného prostredia.

Účastníci pochodu chcú odsúdiť politiku súčasného šéfa Bieleho domu i skutočnosť, že sa mu v Británii dostáva veľkolepého oficiálneho uvítania. Na následnom protestnom zhromaždení na Trafalgarskom námestí má vystúpiť aj líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn, ktorý už dávnejšie odmietol pozvanie na slávnostnú večeru s americkým prezidentom.

Skupina protestujúcich v utorok dopoludnia okrem toho nainštalovala na londýnskom Trafalgarskom námestí takmer päť metrov vysokú robotickú sochu, ktorá zobrazuje Trumpa, ako tvítuje sediac na zlatom záchode. Socha s názvom „Dump Trump“ (Vyhoďme Trumpa) opakuje vyjadrenia charakteristické pre súčasného amerického prezidenta, ktorý obviňuje médiá zo šírenia falošných správ a vyzdvihuje svoju údajnú genialitu, píše agentúra DPA.

Trump absolvoval obed s kráľovnou a navštívil Westminsterské opátstvo

Trump v utorok dopoludnia začal rozhovory s premiérkou Mayovou v sídle britskej vlády na londýnskej ulici Downing Street. Obaja politici sa okrem iného chystali hovoriť aj o budúcej obchodnej dohode, ktorá by mala upraviť vzťahy medzi Spojenými štátmi a Britániou po tzv. brexite. Predtým sa stretli s predstaviteľmi veľkých firiem zo Spojených štátov a Británie.

Na programe schôdzky Trump-Mayová zrejme nebudú chýbať ani vzťahy s Čínou a prístup k čínskej telekomunikačnej firme Huawei. Obaja lídri majú v tejto otázke veľmi rozdielne názory, rovnako ako v prípade Iránu či brexitu.

Trumpova návšteva sa koná niekoľko dní pred tým, ako Mayová 7. júna odstúpi z funkcie predsedníčky svojej Konzervatívnej strany a následne sa vzdá aj postu premiérky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia