Jednou vetou

Demonštranti v Taiwane žiadali vládu, aby prestala využívať jadrovú energiu

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Tisíce demonštrantov v sobotu v uliciach dvoch taiwanských miest naliehali na vládu, aby prestala využívať jadrovú energiu a vyvíjala viac obnoviteľných zdrojov energie. Informovala o tom agentúra DPA.

Demonštranti v metropole Tchaj-pej na námestí pred kanceláriou prezidentky Cchaj Jing-wen mávali transparentmi s nápismi „Zbohom jadrovej energii!“ a „Žiadne jadro“.

Podľa organizátorov sa na protestoch v hlavnom meste Tchaj-pej zúčastnilo 10.000 ľudí vrátane obyvateľov, študentov a zástupcov 140 občianskych organizácií. Ďalších približne 2000 ľudí demonštrovalo v meste Kao-siung na juhu ostrova.

Policajnú raziu v úkryte NA Srí Lanke prežilo dievča a žena

 Obyvatelia pobrežných oblastí zo severu ostrova, kde sa nachádzajú dve fungujúce jadrové elektrárne, vyjadrili znepokojenie nad zdĺhavým procesom vyraďovania oboch elektrární z prevádzky a nedostatočným riešením problému s jadrovým odpadom.

Cchaj Jing-wen, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie v januári 2020, povedala, že jej vláda podnikla kroky na postupné ukončenie využívania jadrovej energie, na podporu obnoviteľných zdrojov a zníženie závislosti od uhlia. Jadrová energia predstavuje desať percent dodávok energie na ostrove.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov