Jednou vetou

Deň D bol pred 75 rokmi. Na plážach Normandie bojovali aj Česi a Slováci

Vylodenie v Normandii nieslo názov operácia Neptún

autorská koláž hlavne.sk, Pinterest, Twitter

Pred 75 rokmi nadišiel deň D. Spojenecké vojská sa po dlhom období plánovania konečne vylodili na pobreží pevninskej Európy a odštartovali pád nacistickej nadvlády. Na strane osloboditeľov bojovali aj československí vojaci.

Kiska: Slovensko má šťastie, že sa môžeme oprieť o Štefánikov odkaz

„Vojaci, námorníci a letci Spojeneckých expedičných síl! Vydávate sa na veľkú výpravu, na ktorú sme sa v uplynulých mesiacoch pripravovali. Sú na vás upreté oči celého sveta Nádeje a modlitby všetkých slobodu milujúcich ľudí pochodujú spolu s vami…“ Takto oslovil 5. júna 1944 svojich vojakov generál Dwight D. Eisenhower.

Na organizáciu osláv 75. výročia SNP vyčlenila vláda takmer 3,5 milióna eur

Bojovníci, ktorým velil sa totižto pripravovali na asi najväčšiu vojnovú misiu zahŕňajúcu vodu, zem i vzduch v dejinách planéty. „Vaša úloha nebude jednoduchá. Vaši nepriatelia sú dobre vycvičení, dobre vybavení, overení v boji. Budú suroví.“

Poznáte najdôležitejšie výročia a očakávané udalosti roka 2019? Tu sú!

Deň pred vylodením sa generál Eisenhower prihovára vojakom. | foto: commons.wikimedia.org

Spojenci mali ambiciózny plán. Využili masívnu dezinformačnú kampaň, aby zmiatli nemecké spravodajské služby a presvedčili Wehrmacht, že ich vojaci udrú severnejšie – v Calais. Američania, Briti a ďalší stavali falošné letecké základne, dokonca narušili činnosť radarov vypustením pásikov kovovej fólie a pomocou figurín nafingovali výsadok. Nemci nemali poňatia, kam poslať väčšinu vojakov, kde sa zabetónovať.

Vrcholom osláv 100. výročia vzniku Československa bola vojenská prehliadka

Overlord a Neptún

Medzitým prebiehali prípravy na operáciu s názvom Overlord. Cieľ – dobytie Normandie. Samotné vylodenie nieslo názov operácia Neptún. V úvode zaplavilo oblohu 1200 lietadiel. Následne k brehom Normandie dorazili tisíce člnov s takmer 160.000 vojakmi. Američanmi, Britmi, Francúzmi, Poliakmi, Čechoslovákmi a ďalšími.

Bitku proti fašizmu sme pred 74 rokmi vyhrali, ale vojna pokračuje inak

Deň D. | foto: commons.wikimedia.org

Boje boli kruté a neúprosné, Nemci sa bránili, ako vedeli. Celá operácia Overlord trvala do konca augusta 1944. Do Francúzska dorazili viac ako dva milióny spojeneckých vojakov. Vyše dvestotisíc položilo životy za oslobodenie Európy od nacizmu. 30. augusta sa Wehrmacht stiahol za rieku Seinu a spečatil tak víťazstvo Spojencov.

Čaputová: Nenávisť síce môže meniť podoby, no dôsledky sú vždy rovnako tragické

Hrdinovia z našich krajov

Bitky o Normandiu sa zúčastnila aj 310., 312. a 313. československá stíhacia letka. Slovák Otto Smik z 310tky si práve nad francúzskymi plážami pripísal svoj trinásty presný zásah. Medzitým 311. letka strážila záliv la Manche pred Kriegsmarine – nemeckou flotilou ponoriek.

Poľsko nepozvalo Rusko na podujatie k výročiu druhej svetovej vojny

„Väčšina akcie počas dňa D prebiehala na plážach,“ priznáva Roger Darlington, autor životopisnej knihy o českom letcovi Karlovi Kutterwascherovi, „lenže tam bolo samozrejme potrebné krytie zhora a to poskytovalo viacero jednotiek – vrátane československých pilotov. Spojencom sa celkom rýchlo podarilo ovládnuť vzduch, čo dovolilo vojakov preniknúť do vnútrozemia a uskutočniť samotnú inváziu.“

Profesionálni vojaci pripravili pre deti v Spišskej Novej Vsi viacero aktivít

Stíhačka Spitfire z 313. československej stíhacej letky. | foto: commons.wikimedia.org

V Kráľovských vzdušných silách Veľkej Británie slúžilo asi 2000 mužov z Čiech a Slovenska. Takmer štvrtina padla v boji. Napriek tomu bojovali s odvahou a nezľakli sa žiadnej výzvy. Koniec koncov, motto 313. československej stíhacej letky hovorilo samé za seba. „Na množství nehleďte!“

Trump v príhovore na bankete označil kráľovnú Alžbetu za „úžasnú, úžasnú ženu“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia