Desaťtisíce ľudí demonštrovali proti novej antikorupčnej legislatíve

Ilustračné foto

zdroj: TASR/Agerpres

Viac než 10-tisíc ľudí znovu protestovalo v nedeľu v Bukurešti proti rumunskej legislatíve, ktorá podľa kritikov sťaží trestanie korupcie na najvyššej úrovni. Informuje o tom agentúra AP.

Hlavná demonštrácia sa konala pred vládnymi budovami, pričom poriadková polícia vzhľadom na vysoký počet účastníkov protestu uzavrela niekoľko ulíc. Veľké protivládne demonštrácie sa konali tiež v mestách Kluž a Jasy.

Protestujúci skandovali „Spravodlivosť, nie korupcia!“ a domáhali sa predčasných volieb. Na demonštrácii sa zúčastnil i bývalý rumunský premiér Dacian Ciolos a ďalší opoziční lídri.

Rumuni protestovali v desiatich mestách proti zvýšeniu sociálnych odvodov

Rumunský parlament je v procese schvaľovania série zákonov, ktoré však podľa odporcov dostanú justičný systém pod väčšiu politickú kontrolu. Tisícky rumunských úradníkov so súdnou právomocou, rumunský prezident Klaus Iohannis, ako aj Európska komisia kritizujú dané legislatívne návrhy.

Množstvo vysokopostavených politikov z vládnucej koalície čelí obvineniam súvisiacich s korupciou. Tí to však označujú za politicky motivované.

Nedávno odsúdili na päť rokov väzenia za korupciu bývalého rumunského ministra vnútra Cristiana Davida. Niekdajšieho šéfa rezortu vnútra pôvodne žalovali za prijatie úplatku vo výške pol milióna eur z rokov 2007-08.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie