Jednou vetou

Desaťtisíce ľudí v Budapešti protestovali za zmenu volebného zákona

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Desaťtisíce Maďarov žiadali v sobotu v Budapešti prepočítanie hlasov z nedeľňajších parlamentných volieb, úpravu volebného zákona, posilnenie demokracie a obnovenie nezávislosti verejnoprávnych médií.

Účastníci s maďarskými zástavami i zástavami Európskej únie sa zhromaždili o 17.30 h pri Opere, odkiaľ sa vydali na Kossuthovo námestie pred budovu parlamentu. Pozvanie organizátorov na pochod prijali viaceré opozičné strany.

Zhromaždenie inicioval 21-ročný študent masmediálnej komunikácie Örs Lányi na Facebooku, k nemu sa pridali ďalší šiesti dobrovoľníci, ktorí podujatie pomohli pripraviť.

Účasť avizovalo 32.000 ľudí. Protesty sa konajú aj mimo Budapešti (v Győri), ako aj v zahraničí (v Berlíne a Londýne). Lányi v piatok uviedol, že dôvodom zvolania demonštrácie je frustrácia a sklamanie z vývoja a výsledkov volieb, ktoré ziskom dvojtretinovej väčšiny v parlamente vyhral vládny blok Fidesz – Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP). Podotkol, že takéto podujatie ešte nikdy neorganizoval, a že ide o občiansku iniciatívu.

Protestný pochod zabezpečuje množstvo policajtov. Na ulici Alkotmány, ktorá vedie k budove parlamentu, už vo štvrtok poriadkové sily namontovali viacero provizórnych kamier.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia