Jednou vetou

Desiatky mŕtvych a jeden nezvestný pri útoku papuánskych povstalcov

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Indonézska polícia v utorok vyhlásila, že sa snaží dostať k telám 31 stavebných robotníkov, ktorých v nedeľu zabili papuánski separatisti.

Ide o jeden z najhorších útokov v nepokojnej indonézskej provincii Západná Papua za posledné roky. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca miestnej polície Suryadi Diaz podľa tohto zdroja vyhlásil, že pri útoku ozbrojenej skupiny separatistov na stavbu mosta v izolovanej dedine v okrese Nduga bolo zabitých 24 stavebných robotníkov.

Izraelská armáda spustila operáciu na zničenie tunelov postavených Hizballáhom

Ôsmim robotníkom sa počas útoku podarilo ujsť a nájsť útočisko v budove miestneho parlamentu. Tam ich však povstalci už na nasledujúci deň objavili a siedmich z nich zavraždili. Ôsmemu robotníkovi sa podľa svedectva miestnych obyvateľov podarilo ujsť a momentálne nie je známe, kde sa nachádza.

Diaz uviedol, že v súčasnom období sa vláda intenzívne zameriava na rozvoj Papuy a takýto krvavý útok už dlho nebol zaznamenaný.

Ďalej dodal, že polícia sa snaží k telám robotníkov dostať, komplikuje to však skutočnosť, že telá ležia na viacerých miestach ďaleko od seba, pričom v oblasti sa naďalej pohybujú povstalci. Tento región je pritom považovaný za baštu separatistov, ktorí odporujú indonézskej vláde už takmer 50 rokov.

Indonézska vláda vedie v snahe pacifikovať nepokojnú provinciu už niekoľko desaťročí politiku osídľovania Papuy osadníkmi z Jávy a iných častí Indonézie, a zároveň intenzívne investuje do rozvoja miestnej infraštruktúry.

Polícia v tomto kontexte uviedla, že migranti z iných častí Indonézie sa v Západnej Papue stávajú v zvýšenej miere obeťami podobných vražedných útokov povstalcov.

Dobrovoľníci budujú odolné komunity, znie téma Medzinárodného dňa dobrovoľníkov

Západná Papua – bývalá holandská kolónia v západnej časti ostrova Nová Guinea – sa súčasťou Indonézie stala v roku 1969 po referende pod patronátom OSN, ktoré vtedy mnohí pozorovatelia vnímali ako sfalšované.

Obyvateľa Západnej Papuy sa pritom od ostatných Indonézanov výrazne odlišujú etnicky, kultúrne aj nábožensky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia