Jednou vetou

Desiatky občanov protestovali v Bukurešti proti zlej kvalite ovzdušia

Ľudia majú na tvári ochranné rúška počas protestu proti kvalite ovzdušia pred radnicou v Bukurešti

foto: TASR/AP

Desiatky Rumunov protestovali v stredu proti zlej kvalite ovzdušia v metropole Bukurešť, ktorá bola nedávno zaradená medzi dopravne najvyťaženejšie európske mestá. Demonštranti sa zišli pred mestskou radnicou, viacerí z nich prišli v lekárskych maskách, informovala agentúra AP.

V Bukurešti s 2,1 milióna obyvateľov sú cesty v biednom stave, metropola má obmedzené parkovacie miesta a je v nej zaregistrovaných okolo 1,25 milióna vozidiel. Dopravné zápchy sú pripisované tamojšiemu nespoľahlivému systému mestskej hromadnej dopravy, do ktorého patrí aj metro postavené ešte za čias komunizmu.

WHO upozornila na negatívne následky spôsobené znečisťovaním ovzdušia

Mestská radnica v reakcii na protest uviedla, že sa snaží zlepšovať kvalitu ovzdušia modernizáciou systému mestskej hromadnej dopravy, podporovaním alternatívnej dopravy i pokutovaním ľudí a spoločností za nelegálne skládky odpadu.

Holandská spoločnosť TomTom, výrobca automobilových navigačných prístrojov, zverejnila vlani prieskum o dopravných zápchach v 189 svetových mestách. Bukurešť sa v rámci neho umiestnila na 5. mieste.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia