Jednou vetou

Desivé štatistiky z Veľkej Británie. Vraj za to môže vláda, vraví expert

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Británia zaviedla povinné obmedzenia na zastavenie šírenia nákazy pomalšie než väčšina iných krajín.

Veľká Británia má pravdepodobne najvyšší počet úmrtí na koronavírus v Európe. Tvrdí to popredný expert v oblasti zdravotníctva Anthony Costello. Dôvodom majú byť podľa neho „systémové chyby“. Vláda však svoj postup počas pandémie obhajuje.

Costello, riaditeľ Inštitútu globálneho zdravia na University College London, v piatok povedal, že Spojené kráľovstvo by mohlo mať v čase, keď prvá vlna pandémie v krajine skončí, „až 40-tisíc mŕtvych“ . Podľa britskej vlády v nemocniciach zomrelo doteraz 13 729 osôb, ktoré pozitívne otestovali na koronavírus. Toto číslo ale nezahŕňa stovky, možno aj tisíce ďalších úmrtí v domovoch sociálnych služieb a ďalších zariadeniach, ktoré má rovnako na svedomí nový vírus.

Costello je hlasným kritikom vládnej stratégie, pričom tvrdí, že vláda nerobí dosť v oblasti testovania a zlyhala tiež pri vyhľadávaní a izolovaní osôb, ktoré boli v kontakte s nakazenými jednotlivcami. “Aké boli systémové chyby, ktoré u nás viedli pravdepodobne k najvyššiemu počtu úmrtí v Európe? Prídu k nám ďalšie vlny, takže musíme zabezpečiť, že máme správne nastavený systém, ktorý umožní rýchle testovanie ľudí,“ apeloval Costello na výbor britských poslancov.

Británia zaviedla povinné obmedzenia na zastavenie šírenia nákazy pomalšie než väčšina iných krajín. Celoštátne opatrenia proti pandémii, ktoré platia od 23. marca, vláda vo štvrtok predĺžila o ďalšie tri týždne. Zatvorené sú školy, bary, reštaurácie i väčšina obchodov. Väčšina ľudí smie opustiť svoje domovy len na vybavenie nevyhnutných záležitostí alebo šport.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vládu obhajuje a tvrdí, že „testovanie a vyhľadávanie” prípadov je súčasťou ich stratégie. “Myslím, že sme prijali správne opatrenia v správnom čase,“ vyhlásil.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia