Jednou vetou

Diplomacia Spojených štátov podporí v Paríži nezávislosť Libanonu

Rex Tillerson, šéf diplomacie USA

Foto: TASR/AP

Spojené štáty na piatkovom stretnutí popredných diplomatov svetových veľmocí v Paríži vyslovia svoju podporu "suverenite, stabilite a nezávislosti" Libanonu, informovala agentúra AP.

Libanonský premiér Saad Harírí, americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a ďalší predstavitelia svetových mocností sa v piatok dopoludnia zídu na pozvanie francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Yvesa Le Driana v Paríži.

Premiér Libanonu pricestoval do Francúzska na stretnutie s Macronom

Ide o prvé veľké stretnutie zástupcov svetových veľmocí zamerané na budúcnosť Libanonu od krízy, ktorú vyvolala nečakaná rezignácia Harírího počas návštevy Saudskej Arábie. Harírí medzičasom po návrate do vlasti svoju demisiu odvolal.

Tillerson v Paríži potvrdí podporu Spojených štátov ozbrojeným silám Libanonu, povedala podľa informácií agentúry AP hovorkyňa rezortu americkej diplomacie Heather Nauertová.

V mene USA bude ďalej apelovať na ostatné krajiny, aby viac prispeli k potlačeniu militantného hnutia Hizballáh, čo by viedlo k „silnejšiemu a stabilnejšiemu Libanonu“. Harírí po príchode do Paríža tvítoval, že parížsku schôdzku považuje za dôležitú z pohľadu libanonskej ekonomiky.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína