Diplomati členských krajín NATO preberú situáciu v KĽDR a vzťahy s Ruskom

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Hlavnými témami dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO, ktoré sa v utorok začína v bruselskom sídle aliancie, budú rokovania o situácii v Severnej Kórei a vzťahy s Ruskom.

Rokovania ministrov sú celkovo zamerané na prípravu budúcoročného summitu aliancie, diplomati však preberú aj tému zužovania spolupráce s EÚ, ďalšie politické kroky voči Rusku, situáciu na Kórejskom polostrove a boj proti terorizmu. Ich odkaz zároveň potvrdí pokračovanie politiky otvorených dverí NATO.

Po tom, ako sa Čierna Hora v júli stala 29. členom aliancie, sa proces rozširovania nezastavil. O členstvo v NATO sa uchádza Bosna, Gruzínsko a Macedónsko.

Stretnutie po otestovaní balistickej strely

K stretnutiu v Bruseli prichádza týždeň po tom, čo Pchjongjang otestoval ďalšiu balistickú strelu, ktorá by bola schopná zasiahnuť americkú pevninu a územie ďalších spojencov NATO.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok počas stretnutia s novinármi upozornil, že NATO a medzinárodné spoločenstvo musia „vyvinúť maximálny tlak“ na režim Severnej Kórey, pretože eskalácia súčasného napätia do otvorenej vojny by mala „katastrofické“ dôsledky.

Vo vzťahoch k Rusku sa očakáva, že spojenci prediskutujú svoju „dvojsmernú“ stratégiu odstrašenia a diplomacie, lebo situácia na východe Ukrajiny zostáva nezmenená.

Hlbšia spolupráca NATO s EÚ

Aliancia chce opätovne zdôrazniť záujem o hlbšiu spoluprácu s EÚ, s ktorou zdieľa spoločný záujem o boj proti terorizmu.

Na dvojdňovej ministerskej konferencii sa zúčastní aj šéf americkej diplomacie Rex Tillerson, ktorý by mal Európanom potvrdiť záväzok USA pre transatlantické spojenectvo a obranu.

Tillerson sa ešte pred odchodom na ministerskú schôdzku NATO stretne so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogheriniovou a so svojimi rezortnými partnermi z 28 členských štátov Únie. Témou ich neformálnych rokovaní bude spolupráca pri riešení „hlavných globálnych otázok“.

Môže vás zaujímať

Kneset schvaľuje návrh zákona o ďalších voľbách a svojom rozpustení