Jednou vetou

Diskreditovaný nemecký novinár odmieta spreneveru peňazí pre sýrske siroty

Ilustračná foto

foto: TASR

Nemecký novinár týždenníka Der Spiegel usvedčený z vymýšľania si článkov odmietol vo štvrtok prostredníctvom svojich právnych zástupcov podozrenia zo sprenevery peňazí určených pre neexistujúce sýrske siroty. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Právni zástupcovia Claasa Relotiusa potvrdili, že vymyslený článok ich mandanta z roku 2016, opisujúci ťažký osud dvoch neexistujúcich, neplnoletých sýrskych súrodencov v Turecku, podnietil sériu darcovských ponúk. Relotius podľa ich vyhlásenia peniaze skutočne prijal na svoj osobný účet, avšak darovanú sumu vo výške 7000 eur, ako aj dodatočných 2000 eur z vlastných zdrojov venoval na projekt pomáhajúci deťom utečencov v Iraku. Túto skutočnosť potvrdila podľa AP nemecká humanitárna organizácia Diakonie Katastrophenhilfe.

Reportér týždenníka Der Spiegel roky vytváral články s falošným obsahom

Relotius sa v tejto súvislosti všetkým darcom ospravedlnil a prisľúbil vrátenie vyzbieranej sumy.

Oceňovaný novinár čiastočne sfalšoval najmenej 14 zo 60 článkov, ktoré sa objavili v tlačenom a webovom vydaní týždenníka Der Spiegel. Relotius sa k podvodu priznal a následne podal v redakcii týždenníka výpoveď. Ovplyvnené však môžu byť aj ďalšie médiá, v ktorých reportér pracoval.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia