Jednou vetou

Do Austrálie sa vráti osem detí džihádistov, ktorí sa pridali k IS v Sýrii

Ilustračné foto

TASR/AP

Šesť austrálskych detí, odvezených do Sýrie ich rodičmi, ktorí sa tam pridali k teroristickej organizácii Islamský štát (IS), a ďalšie dve, ktoré sa tam narodili, boli odvezené z tamojšieho utečeneckého tábora.

Stalo sa tak počas tajnej operácie austrálskej vlády, ktorej pomáhali miestne humanitárne organizácie, uviedla v pondelok televízia ABC. Deti boli podľa ABC prevezené do susednej blízkovýchodnej krajiny a vrátia sa do Austrálie. Podľa denníka Australian sú v Iraku.

Austrálsky premiér Scott Morrison v pondelok potvrdil, že spomínaných osem detí je v starostlivosti austrálskych vládnych úradníkov. Ich identitu však nekonkretizoval ani nepovedal, kedy by sa mali vrátiť do Austrálie.

Za útokmi na Srí Lanke boli militanti IS zo Sýrie a Iraku, tvrdí Kokov

ABC informovala, že okrem iného ide o tri deti a dve vnúčatá austrálskeho bojovníka IS Khaleda Sharroufa, ktorého manželka Tara Nettletonová spolu s ich piatimi potomkami odišla za svojím manželom do Sýrie v roku 2015, niekoľko mesiacov po tom, ako sa pridal k IS. Nettletonová zomrela krátko nato na zdravotné komplikácie v irackom meste Mosul, zatiaľ čo Sharrouf a dve z jeho detí boli údajne zabití pri americkom nálete v blízkosti mesta sýrskeho Rakka v roku 2017.

Sharrouf, medzičasom zbavený austrálskeho občianstva, sa stal známym zverejnením fotografie, na ktorej jeden z jeho synov drží v ruke odrezanú hlavu Sýrčana. Nettletonovej matka Karen od roku 2015 bojovala za návrat detí do vlasti.

Zo Sýrie sa vrátilo šesť detí členov Islamského štátu

Zaynab, najstaršia z Sharroufových dcér, sa ako 13-ročná oženila s otcovým priateľom a má dve vlastné deti vo veku dva a tri roky. V súčasnosti čaká tretie dieťa. Okrem Sharroufových detí budú repatriované aj tri siroty po Yasinovi Rizvicovi pochádzajúcom z Melbourne a jeho manželka.

Podľa Morrisona boli deti vyslobodené z „pochmúrnej a komplikovanej“ situácie. „Skutočnosť, že rodičia svojim deťom ublížia tým, že ich vezmú do vojnovej zóny, je opovrhnutiahodným činom. Deti by však nemali byť trestané za zločiny svojich rodičov,“ povedal.

Rodičov „džihádistu Jacka“ odsúdili za to, že synovi posielali peniaze

Rozhodnutie o návrate detí džihádistov do Austrálie sa nerodilo ľahko. „Bezpečnosť Austrálie a bezpečnosť našich občanov a personálu boli v tejto záležitosti vždy prvoradé,“ dodal Morrison.

Odhaduje sa, že v rokoch 2013-2018 sa k IS v Iraku a Sýrii pridalo približne 40.000 zahraničných bojovníkov z 80 krajín. Organizácia Save the Children začiatkom tohto roka oznámila, že v sýrskych utečeneckých táboroch sa našlo viac ako 2500 detí zo zahraničia, ďalšie desiatky zomreli v dôsledku podvýživy a chorôb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia