Jednou vetou

Do boja s koronavírusom nasadia agentov a špeciálnu techniku

Ilustračné foto

Pixabay

Tajná služba bude sledovať pacientov s koronavírusom, takýto postup schválila Izraelská vláda.

Izraelská kontrarozviedka Šin Bet začne uplatňovať svoje protiteroristické technické opatrenia za účelom zastavenia šírenia koronavírusu v Izraeli. V utorok to oznámil jej šéf Nadav Argaman. Stane sa tak po tom, čo takýto postup schválila vláda.

Hoci Argaman priznal, že využitie ich schopností na sledovanie chorých izraelských občanov je odklonom od zvyčajných operácií proti palestínskym militantom, je to podľa neho stále cieľ, ktorý je v súlade s ich celkovou misiou „záchrany životov“. Dodal, že budú prísne dbať na zachovanie súkromia jednotlivcov a ich agenti použijú zistenia o polohe z mobilných telefónov a použitých kreditných kariet na varovanie tých, ktorí by mohli byť vystavení vírusu.

“Iné štátne orgány nemajú potrebné technologické možnosti, ktoré by pomohli v tomto úsilí,“ poznamenal Argaman. Dodal tiež, že si uvedomuje citlivosť celej záležitosti, a preto do nej zapoja len „veľmi obmedzený počet agentov“, pričom získané dáta nebudú ukladať v internej databáze.

Nové opatrenie oznámil premiér Benjamin Netanyahu v rámci série krokov na zastavenie šírenia epidémie. Ochrancovia ľudských práv však okamžite vyjadrili obavy nad možnými vážnymi zásahmi do súkromia obyvateľov.

V Izraeli zaznamenali už viac než 300 prípadov nákazy koronavírusom, pričom toto číslo stále stúpa a vyvoláva tak aj obavy z možných obetí. Podľa expertov je zlepšenie situácie stále v nedohľadne.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva