Jednou vetou

Do Kolumbie prebehlo už vyše 100 venezuelských vojakov

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Vyše 100 venezuelských vojakov už dezertovalo z armády a prebehlo do susednej Kolumbie. S odvolaním sa na tamojšie imigračné úrady o tom v nedeľu informovala agentúra AFP.

K prebehnutiam došlo po to, ako venezuelský opozičný líder Juan Guaidó vyzval vojakov, aby opustili armádu venezuelského prezidenta Nicolása Madura, pridali sa na stranu opozície a pomohli mu do krajiny dostať potrebnú humanitárnu pomoc.

Generálny tajomník OSN António Guterres v nedeľu povedal, že je „šokovaný a zarmútený“ úmrtiami civilistov, ku ktorým došlo v sobotu pri zrážkach opozičných demonštrantov snažiacich sa dostať do krajiny cez hranice humanitárnu pomoc s venezuelskou armádou, ktorá reagovala slzotvorným plynom a streľbou.

Agentúra AFP informuje, že neďaleko brazílskych hraníc s Venezuelou dosiaľ zahynuli dvaja ľudia, zatiaľ čo pri potýčkach pri kolumbijských hraniciach sa zranilo asi 285 ľudí.

Guterres vyzval všetky strany na zmiernenie napätia a vynaloženie „všetkých síl na to, aby sa predišlo ďalšej eskalácii“ a použitiu násilia. Za žiadnych okolností nesmie podľa neho dochádzať k použitiu smrtiacej sily“.

EÚ odsúdila použitie sily venezuelskou vládou proti prísunu humanitárnej pomoci

Agentúra AP medzičasom informovala, že medzi príslušníkmi venezuelskej národnej gardy a demonštrantami vypukli v nedeľu pri hraniciach s Brazíliou nové potýčky.

Desiatky Venezuelčanov, ktorí sa zhromaždili pri brazílskom pohraničnom meste Pacaraima, začali cez uzavretú hranicu na venezuelských vojakov hádzať kamene, na čo tí reagovali streľbou a slzotvorným plynom.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google