Jednou vetou

Do Nemecka sa vrátila zima, hlásia snehový rekord

Ilustračné foto

Foto: TASR

Obyvateľov viacerých častí Nemecka prekvapili počas veľkonočných sviatkov zľadovatené cesty a vrstva novonapadnutého snehu. Agentúra DPA informovala, že z obce Gersdorf pri pobreží Baltského mora hlásili v nedeľu až 35-centimetrovú snehovú pokrývku, čo je v prípade spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko najvyššie číslo, aké v posledných desaťročiach namerali na jej území počas mesiaca apríl.

Zimné počasie malo na severovýchode Nemecka za následok vyvrátené stromy a výpadky v železničnej doprave, ktoré zasiahli aj diaľkové spoje do Berlína či Hamburgu. Úplne prerušená bola premávka na úzkorozchodnej dráhe medzi kúpeľnými mestami Bad Doberan a Heiligendamm. Cesta do blízkeho plážového strediska Graal-Müritz bola taktiež celé hodiny neprejazdná pre popadané stromy.

V danom okrese absolvovali hasiči len v dopoludňajších hodinách vyše 200 výjazdov. Napriek zlému počasiu však polícia konštatovala iba „zanedbateľný“ počet nehôd, keďže mnohí ľudia zostali radšej doma. Na Veľkonočnú nedeľu snežilo aj v Berlíne, zatiaľ čo v bavorskej metropole Mníchov bolo pri teplote okolo ôsmich stupňov Celzia podľa DPA takisto „príliš chladno a mokro“ na to, aby ľudia navštevovali miestne pivárne s vonkajším sedením.

Obzvlášť vážne škody napáchalo počasie v meste Marlow pri pobreží Baltského mora, kde sa pod ťarchou snehu preborili vtáčie voliéry v miestnom parku. Pracovníkom sa pritom nepodarilo v predstihu odchytiť všetky vtáky a vrátiť ich do vnútorných priestorov, kde bývajú cez zimu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia