Jednou vetou

Do Nemecka sa vrátila zima, v Lipsku zatvorili hlavnú železničnú stanicu

Zasnežené námestie v nemeckom Wernigerode 17. marca 2018

foto: TASR/AP

Na sever Nemecka sa v sobotu vrátila zima. V Altenbergu v Krušných horách namerali ráno mínus 8,8 stupňa Celzia, na vrchu Brocken v pohorí Harz, ktorý má nadmorskú výšku 1142 metrov, bolo až 14 stupňov pod nulou a nárazy vetra prekonávali rýchlosť 100 km/h. Počas víkendu má v Harzi napadnúť až 40 centimetrov čerstvého snehu, uviedla agentúra DPA.

Výdatné sneženie ochromilo dopravu v Lipsku, najväčšom meste spolkovej krajiny Sasko. Tamojšia hromadná doprava podľa denníka Leipziger Volkszeitung dočasne nepremávala podľa cestovných poriadkov.

Oveľa horšie na tom však bola koľajová doprava, keďže okolo 10.00 h bolo nutné uzatvoriť hlavnú železničnú stanicu v Lipsku. Opatrenie sa týka tak diaľkovej, ako aj regionálnej dopravy, informovala spoločnosť Deutsche Bahn.

Diaľková doprava bola presmerovaná, vlaky prímestskej železnice S-Bahn zastavujú čo najbližšie k Lipsku.
Uzatvorenie hlavnej stanice bolo nutné kvôli zamrznutiu a zaviatiu asi 20 výhybiek. Ako dlho toto obmedzenie potrvá, nie je možné povedať. Silný vietor a sneženie komplikujú aj situáciu na letisku Lipsko/Halle, kde však boli zrušené len dva vnútroštátne lety.

Na severe Nemecka vyčíňal vietor

Dopravné problémy postihli Lipsko práve v čase konania medzinárodného knižného veľtrhu, ktorý má navštíviť približne 80.000 ľudí.

V iných častiach severného Nemecka spôsobuje ťažkosti najmä silný vietor. V Šlezvicku-Holštajsku poškodil strechy na mnohých domoch, spôsobil vlakovú nehodu a miestne záplavy. Búrlivý vietor tiež zabránil výletnej lodi Aidaperla vezúcej asi 3000 cestujúcich zakotviť v sobotu o 08.00 h v prístave v Hamburgu; tento manéver bol odložený na neskôr.

Na nemeckých cestách došlo k desiatkam prevažne menej závažných dopravných nehôd. Mesto Essen zažilo najchladnejší 17. marec od začiatku meraní (mínus štyri stupne Celzia) a sobotňajšie maximum teploty bude zrejme nižšie 0,3 stupňa z roku 1985.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí