Jednou vetou

Do parlamentu zvolili aj päť uväznených katalánskych separatistov

Katalánsky politik Oriol Junqueras

Foto: TASR/AP

Do nového španielskeho parlamentu bolo v nedeľňajších predčasných voľbách zvolených aj päť zatknutých vodcov katalánskeho hnutia za nezávislosť. Informovala o tom agentúra AFP.

Bývalý podpredseda regionálnej katalánskej vlády Oriol Junqueras získal v poslanecký mandát ako kandidát Republikánskej ľavice Katalánska (ERC). Do dolnej komory parlamentu boli zvolení aj Jordi Sánchez, Jordi Turull a Josep Rull, ktorí kandidovali za stranu Spoločne pre Katalánsko expremiéra Carlesa Puigdemonta.

Voľby v Španielsku vyhrali socialisti, pravica prepadla

Ďalší obvinený bývalý minister zosadenej katalánskej vlády Raül Romeva sa dostal za tú istú stranu do hornej komory — Senátu.

Junqueras je hlavnou postavou procesu s 12 katalánskymi separatistami, ktorý prebieha v Madride. Sú obvinení z toho, že v októbri 2017 zorganizovali referendum o nezávislosti, ktoré španielsky ústavný súd označil za nelegálne.

Vtedajší regionálny premiér Puigdemont, ktorý neskôr utiekol pred trestným stíhaním do zahraničia, po skončení referenda vyhlásil nezávislosť Katalánska od Španielska.

Väznení katalánski lídri zmiernili svoj postoj v otázke kompromisu

V prípade osúdenia za „rebéliu“ a spreneveru verejných prostriedkov hrozí Junquerasovi 25 rokov väzenia. Ten považuje proces za politicky motivovaný.

Katalánski separatisti získali v parlamentných voľbách celkovo 22 z 350 kresiel. Zvíťazili socialisti premiéra Pedra Sáncheza, ktorí obsadia 123 kresiel, budú si však musieť hľadať koaličných partnerov.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď