Jednou vetou

Do Poľska sa počas tajnej operácie vrátilo vojnové zlato z Londýna

Ilustračné foto

TASR/AP

Vyše 100 ton zlata sa počas prísne tajnej repatriačnej misie vrátilo z Londýna do Poľska. Zásielka v približnej hodnote päť miliárd dolárov bola prevezená z utajovaného miesta pri britskej metropole na neznáme letisko v Londýne za sprievodu policajnej eskorty a vrtuľníka, následne naložená na nákladné lietadlo a transportovaná do Poľska.

Po vypuknutí druhej svetovej vojny boli všetky poľské rezervy zlata tajne prevezené cez tri kontinenty na uskladnenie v Londýne, New Yorku a Ottawe.

Chceme požiadať o návrat investičného zlata z Británie na Slovensko, avizuje Fico

Repatriačná akcia sa uskutočnila ešte 22. novembra v nočných hodinách, informuje spravodajská stanica Sky News. Keď zlato dorazilo do Poľska, bolo v obrnených vozidlách prevezené do tajných depozitov Poľskej národnej banky (NBP) s vysokou bezpečnosťou. Celkovo sa uskutočnilo z Londýna osem letov.

John Lennox, riaditeľ britskej spoločnosti G4S Cash Solutions, ktorá operáciu vykonala, uviedol: „Presun zlata bol dôkladne naplánovaný v spolupráci s políciou, Anglickou bankou (BE) a NBP.“ Šéf poľského bankovníctva potvrdil, že transfer zlata je zavŕšený a pri tejto príležitosti bude vydaná pamätná minca.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia