Jednou vetou

Do Ruska sa vracia 30 detí, ktorých matky sú v irackých väzeniach

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Do Ruska sa z Iraku vracia 30 ruských detí, ktorých matky si v irackých väzniciach odpykávajú tresty za členstvo v extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na ruské diplomatické zdroje.

Britský minister: Ak parlament odmietne dohodu, šance na brexit sú 50:50

Otcovia uvedených chlapcov a dievčat vo veku od troch do desiatich rokov pravdepodobne zahynuli v boji počas tri roky trvajúcich bojov irackých vládnych síl s islamistami.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov uviedol, že deti, z ktorých 24 pochádza z juhoruskej republiky Dagestan, tri z Čečenska a po jednom z ruskej metropoly Moskva a mesta Penza, by z Bagdadu do Moskvy mali priletieť ešte v nedeľu. Odkiaľ pochádza posledné dieťa agentúry neuviedli.

Sýrsky prezident povolil irackým vládnym silám zaútočiť na IS v Sýrii

Podľa ruských tajných služieb do radov Islamského štátu, ktorý kedysi ovládal rozsiahle územia v Iraku a Sýrii, odišlo bojovať niekoľko tisíc ruských občanov. Niektorí z nich priviedli do IS aj svoje rodiny.

Od vlaňajška sa v rámci programu podporovaného Kadyrovom podarilo z Iraku repatriovať približne 100 ruských žien a detí pochádzajúcich najmä z oblastí, kde väčšinu obyvateľstva tvoria moslimovia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia