Do USA prichádzajú porodiť svoje deti každý rok stovky Rusiek

Ilustračné foto

Foto: TASR

Každoročne pricestujú do Spojených štátov stovky tehotných Rusiek, aby tam priviedli na svet svoje dieťa. Ich cieľom je, aby ich dcéra či syn získali americké občianstvo a mohli tak neskôr využívať výhody, ktoré z toho vyplývajú. Napísala to v piatok agentúra AP.

Rusky, ktorých cieľovou destináciou je často Florida, zaplatia sprostredkovateľom nemalú sumu v rozpätí od 20.000 do 50.000 dolárov. Tí im za to vybavia cestovné doklady, ubytovanie a pobyt v nemocnici.

Hoci sa objavilo niekoľko prípadov, keď polícia pre podozrenia z podvodov s vízami či daňových únikov zatkla riaditeľov agentúr zameraných na pôrodnú turistiku, je cestovanie do USA za účelom pôrodu legálne.

Pád vrtuľníka v ČR neprežila dvojčlenná posádka

Podľa amerického Centra pre imigračné štúdie (CIS), ktoré sa zasadzuje za prísnejšie imigračné zákony, porodilo v USA v roku 2012 približne 36.000 cudziniek, ktoré potom zo Spojených štátov odišli.

Súčasťou vlny „pôrodnej turistiky“ v USA je aj množstvo žien z Číny a Nigérie, dopĺňa AP. Ročne využije služby jednej zo spoločností, ktorá sprostredkúva pôrodnú turistiku v Miami, 150 ruských rodín. Jej riaditeľ dodáva, že len v tejto oblasti pritom pôsobí 30 podobných firiem.

Môže vás zaujímať

Johnson a Corbyn sa stretli v poslednej televíznej debate pred voľbami