Jednou vetou

Do Venezuely dorazila prvá dodávka humanitárnej pomoci od Červeného kríža

Ilustračné foto

Pixabay.com

Prvá dodávka humanitárnej pomoci od Červeného kríža dorazila v utorok do Venezuely. Stalo sa tak po tom, ako to schválila vláda prezidenta Nicolása Madura, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa.

Dodávka obsahuje lieky a zdravotnícky materiál, ktorý obyvatelia naliehavo potrebujú, uviedol predstaviteľ pod podmienkou anonymity. Vo Venezuele sa vo februári zhoršila politická, hospodárska a humanitárna kríza, ktorá vyplynula zo znovuzvolenia prezidenta Madura. Proti nemu protestovala opozícia a aj verejnosť.

Podľa dohody, o ktorej Maduro informoval minulý týždeň, humanitárnu pomoc bude v krajine distribuovať Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).

Maduro však naďalej odmieta tvrdenia, že súčasná situácia vo Venezuele môže byť označovaná za humanitárnu krízu. Domnieva sa preto, že aj spolupráca s MVČK by sa mala začať „bez grotesknej politizácie“ a v podmienkach „rovnosti a rešpektu“. 

Venezuelský prezident oznámil súhlas svojej vlády po tom, ako delegácia MVČK vedená jeho prezidentom Petrom Maurerom absolvovala niekoľkodňovú návštevu Venezuely.

Súd v Rusku podmienečne prepustil exštudentku odsúdenú za pokus o vstup do IS

Prívrženci vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa, ktorý sa vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny a v tejto funkcii ho uznáva viac ako 50 krajín sveta, sa koncom februára pokúšali dopraviť na územie Venezuely niekoľko ton humanitárnej pomoci.

Humanitárna pomoc čakala na prevoz v pohraničí Kolumbie a Brazílie, ako aj na holandskom ostrove Curacao. Venezuelská vláda však na hraniciach vybudovala zátarasy a hliadky kamiónom nedovolili vstúpiť na venezuelské územie.

Pokusy o prepravu humanitárnej pomoci vtedy Maduro odsúdil ako zámienku s cieľom vytvoriť podmienky pre vojenskú intervenciu zo zahraničia.

Podľa odhadov Organizácie Spojených národov (OSN) až štvrtina z 30 miliónov obyvateľov Venezuely potrebuje okamžitú humanitárnu pomoc, pričom 3,7 milióna Venezuelčanov trpí podvýživou a najmenej 22 percent detí do päť rokov je chronicky podvyživených.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre