Do východnej Ghúty dorazil humanitárny konvoj

Civilisti sa zhromažďujú pri konvoji vozidiel Sýrskeho Červeného polmesiaca prichádza do mesta Dúmá vo východnej Ghúte. Archívna foto

foto: TASR/AP

Do východnej Ghúty, ktorá leží na predmestí sýrskej metropoly Damask, dorazil v piatok druhý konvoj s humanitárnou pomocou, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) zverejnené na Twitteri.

Východnú Ghútu čiastočne ovládajú vzbúrenci proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada a už niekoľko rokov ju obliehajú vládne sily.

Konvoj zložený z 13 nákladných vozidiel priviezol do východnej Ghúty humanitárnu pomoc vrátane 2400 potravinových balíčkov, uvádza sa vo vyhlásení MVČK.

OSN a MVČK vyslali do oblasti 46 vozidiel s humanitárnou pomocou už v pondelok, avšak náklad zo 14 z nich nebolo možné úplne vyložiť v dôsledku zhoršenej bezpečnostnej situácie spôsobenej ostreľovaním a bombardovaním zo strany sýrskych vládnych síl. Tie východnú Ghútu obliehajú už od roku 2013.

Humanitárna situácie vo východnej Ghúte, ktorá má približne 400.000 obyvateľov, je podľa OSN a MVČK mimoriadne závažná. Obom organizáciám sa tam v pondelok podarilo doručiť malé množstvo humanitárneho materiálu, avšak hlad a nedostatok liekov v oblasti pretrvávajú.

Od 18. februára, keď sýrska armáda podporovaná ruským letectvom spustila vo východnej Ghúte rozsiahlu ofenzívu, zahynulo podľa ľudskoprávnej organizácie SOHR v tejto oblasti najmenej 931 civilistov.

Môže vás zaujímať

Tureckom podporované jednotky sú podozrivé z použitia munície s bielym fosforom