Jednou vetou

Dočasný generálny riaditeľ MAAE navštívi v sobotu Irán

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Dočasný generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Cornel Feruta odcestuje v sobotu na návštevu Iránu. K návšteve by malo dôjsť po tom, ako Teherán ohlásil novú fázu upúšťania od záväzkov, ktoré islamskej republike vyplývajú zo Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) - tzv. jadrovej dohody.

S odvolaním sa na vyhlásenie Ferutovho hovorcu Frederika Dahla o tom v piatok informovala agentúra DPA.

Pompeo: Obmedzovanie záväzkov jadrovej dohody zo strany Iránu je „neprijateľné“

Feruta by sa podľa slov svojho hovorcu mal s vysokopostavenými predstaviteľmi Iránu stretnúť v nedeľu. Dahl taktiež potvrdil, že cesta dočasného generálneho riaditeľa MAAE do Iránu čiastočne súvisí s úlohou monitorovať dodržiavanie JCPOA, na základe ktorej má MAAE právo vykonávať inšpekcie.

Ako pripomína DPA, pôjde o prvú návštevu šéfa MAAE v Iráne za posledné dva roky.

Irán v máji tohto roka oznámil, že nebude rešpektovať niektoré obmedzenia vyplývajúce z dohody, pokiaľ ostatné signatárske krajiny neurobia na zmiernenie amerických sankcií viac – najmä v súvislosti s predajom ropy. Teherán takisto pohrozil zavedením ďalších opatrení.

Nemecko vyzvalo Irán, aby znovu začal plniť podmienky jadrovej dohody

MAAE začiatkom júla potvrdila, že Irán začal obohacovať urán na 4,5-percentný podiel štiepneho izotopu U-235, hoci dohoda stanovuje limit 3,67 percenta. Potvrdila tiež prekročenie 300-kilogramového limitu pre zásoby nízkoobohateného uránu.

Na konci augusta MAAE oznámila, že iránske zásoby obohateného uránu výrazne prevyšujú limit, ktorý Teheránu stanovila jadrová dohoda so svetovými veľmocami z roku 2015.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom