Jednou vetou

Dolná komora britského parlamentu opäť prerokuje zákon o brexite

Ilustračná foto

foto: TASR/AP

Kontroverzne vnímaný návrh zákona o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EU Withdrawal Bill) sa vráti na prerokovanie do Dolnej komory britského parlamentu 12. júna. Poslanci budú hlasovať o 15 pozmeňujúcich alebo doplňujúcich návrhoch k zákonu, ktoré predtým prijali členovia Snemovne lordov, informovala v pondelok spravodajská stanica BBC.

Konzervatívci v dolnej komore, v ktorej má premiérka Theresa Mayová len tesnú väčšinu, potrebujú na schválenie podporu severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP). Podľa BBC boli preto konzervatívni poslanci vyzvaní, aby boli počas celého uvedeného dňa v rokovacej sále.

Hovorca premiérky potvrdil, že pozmeňujúce a doplňujúce návrhy lordov, ktorí na rozdiel od Mayovej podporujú „mäkký“ brexit, vláda považuje za neprijateľné a bude sa ich snažiť zvrátiť.

Brexit bez dohody s EÚ: Británia bez potravín, liekov i paliva

Viacerí zákonodarcovia vrátane poslancov z radov Konzervatívnej strany sú v otázke brexitu rozdelení. Niektorí podporujú mäkký brexit, teda udržanie úzkych ekonomických väzieb s EÚ.

Zákon o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie zruší platnosť Zákona britského parlamentu o Európskych spoločenstvách z roku 1972 a včlení celú sústavu existujúcej legislatívy EÚ do britského právneho poriadku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia