Jednou vetou

Donald Trump a Kim Čong-un sa zišli v Hanoji na svojom druhom summite

Kim Čong-un a Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Vo vietnamskom Hanoji sa v stredu začal druhý summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kima Čong-una.

Aktualizované 14.00

Obaja politici si s úsmevom podali ruky a Trump vyjadril presvedčenie, že summit s Kimom bude „veľmi úspešný“, informovala agentúra AFP. Stretnutie sa koná v hanojskom hoteli Metropole.

Kim vyslovil podľa agentúry AP presvedčenie, že sa dosiahnu „skvelé výsledky, ktoré každý privíta“. Rozhodnutie amerického prezidenta začať dialóg medzi oboma krajinami označil za „odvážne“. Taktiež ocenil, že sa zišli opäť, pričom bolo treba vynaložiť veľa úsilia a trpezlivosti, aby sa schôdzka znovu konala.

Po uvítacom ceremoniáli v hoteli Metropole mali na programe rozhovor medzi štyrmi očami iba v prítomnosti tlmočníkov a následne spoločnú večeru za účasti najbližších spolupracovníkov. Vo štvrtok majú pokračovať v ďalších rozhovoroch o denuklearizácii Kórejského polostrova.

Trump pred schôdzkou s Kimom: KĽDR má obrovský ekonomický potenciál

Americký prezident sa predtým vyjadril, že Severná Kórea má ekonomický potenciál, aký v dejinách dosiaľ takmer nemal obdobu, ak sa vzdá vývoja jadrových zbraní. „Potenciál je ÚCHVATNÝ, skvelá príležitosť, takmer ako žiadna iná v histórii, pre môjho priateľa Kim Čong-una,“ napísal na Twitteri len niekoľko hodín pred schôdzkou s Kimom.

Trump s Kimom absolvovali svoj prvý, historický summit vlani v júni v Singapure. Išlo o vôbec prvé stretnutie lídrov USA a KĽDR. Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiadal Pchjongjang. Veľmi všeobecne formulovaná dohoda však bezprostredne nepriniesla hmatateľné výsledky.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu