Jednou vetou

Donald Trump bude mať prejav k národu, oznámi stratégiu pre Afganistan

foto: TASR, zdroj: TASR

Prezident USA Donald Trump plánuje v prejave oznámiť občanom stratégiu vo vojne v Afganistane.
Biely dom v nedeľu uviedol, že Trump sa prihovorí národu v pondelok o 21.00 h miestneho času (v utorok o 03.00 h SELČ) zo základne Fort Myer v okrese Arlington v americkom štáte Virgínia.

Trump a jeho tím pre národnú bezpečnosť sa stretli v piatok 18. augusta v prezidentskom víkendovom sídle Camp David v štáte Maryland, aby dospeli k dohode o uvedenej stratégii.

Ochrana amerických záujmov v Afganistane

Trump bol zoširoka informovaný o tom, ako sa bude uplatňovať nová stratégia na ochranu amerických záujmov v Afganistane a južnej Ázii. Súčasťou stratégie môže byť aj vyslanie tisícov ďalších amerických vojakov do spomínanej krajiny.

Prezident cez víkend na Twitteri napísal, že dospel k rozhodnutiu. „V Camp Davide som strávil dôležitý deň s našimi veľmi talentovanými generálmi a vojenskými veliteľmi. Urobili sme mnoho rozhodnutí vrátane Afganistanu,“ uviedol v sobotu na sociálnej sieti.

Minister obrany Jim Mattis, ktorý v nedeľu cestoval do Afganistanu, takisto novinárov v lietadle informoval, že Trump sa už rozhodol. Mattis však vzhľadom na „závažnosť rozhodnutia“ odmietol uviesť podrobnosti, kým ich neoznámi samotný Trump.

Prezident si utriedil myšlienky

Minister len povedal, že je spokojný s tým, ako administratíva formulovala nielen svoju novú vojnovú stratégiu pre Afganistan, ale aj stratégiu pre južnú Áziu.

Mattis zdôraznil, že zvažovali niekoľko možností a proces určenia, ktorú z nich uskutočniť, bol „veľmi dôkladný“. Podľa Mattisových slov Trump potreboval víkend, aby „si utriedil myšlienky ohľadne toho, ako rozhodnutie vysvetlí americkému ľudu“.

Bude to Trumpov prvý oficiálny prejav k národu od nástupu do prezidentského úradu a bude nasledovať po období prezidentovej izolácie po jeho výrokoch o rasovom násilí v meste Charlottesville vo Virgínii.

Môže vás zaujímať

BIELORUSKO: Voľby vyhral Lukašenko, ľudia protestovali v uliciach