Jednou vetou

Donald Trump: Plány na summit s KĽDR sú stanovené, o stiahnutí vojsk sa však neuvažuje

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že čas a miesto historického summitu Spojených štátov a Severnej Kórey sú už stanovené, zatiaľ sa však nevyjadril, kedy a kde sa tak stane, analyzuje agentúra AP.

Biely dom však už oznámil presný dátum inej schôdzky, stretnutia Trumpa s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Americká vláda zároveň vyvrátila správy o tom, že by Trump uvažoval o stiahnutí jednotiek USA z územia svojho spojenca Južnej Kórey.

Trump sa s Munom stretne v Bielom dome 22. mája. „Budú pokračovať v úzkej koordinácii vývoja na Kórejskom polostrove“ po medzikórejskom summite Mun Če-ina a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý sa konal v piatok minulý týždeň, uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Lídri Severnej a Južnej Kórey sa 27. apríla stretli na historickom summite v demilitarizovanej zóne medzi oboma krajinami, konkrétne v pohraničnej dedine Pchanmundžom. V rámci tejto schôdzky ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a k zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.

Najvyšší predstavitelia USA a Južnej Kórey budú 22. mája diskutovať aj o nadchádzajúcej schôdzke prezidenta Trumpa s Kim Čong-unom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia