Jednou vetou

Drogy, mier a muzika. Pred 50 rokmi sa mládež zišla na Woodstocku

Ikonický festival získal svoj populárny názov vďaka maličkému mestečku Woodstock, neďaleko ktorého sa konal.

autorská koláž hlavne.sk, Pinterest, Wikipedia

Vyše štyristotisíc ľudí sa pred 50 rokmi zišlo na istej rozľahlej farme kdesi v newyorskom Betheli. Médiá tej doby sa o nich príliš nezaujímali. Boli skôr kritické. Dnes na tento festival spomíname ako na kľúčový historický míľnik a zásadnú kultúrnu udalosť minulého storočia. Ako sa z Woodstocku stala legenda?

Najznámejšia väznica sveta oslavuje jubileum. Sedel v nej aj Al Capone

Pôvodná téma Woodstocku znela „Vodnárska expozícia: 3 dni mieru a muziky“. Narážala na populárnu predstavu detí kvetov o zmene ľudského vedomia a príchode nového veku. Woodstock bol sviatkom hnutia hippies, mierového hnutia a rockovej hudby. Láska, mier a marihuana boli cítiť vo vzduchu.

Prvú veľkú rolu dostal ako 49-ročný. Funès rozosmieva aj po rokoch!

Veľké mená, nízke očakávania

Outdoorový festival získal svoj populárny názov vďaka maličkému mestečku Woodstock, neďaleko ktorého sa konal. V šesťdesiatych rokoch malo asi 4000 obyvateľov, dnes ich má necelých 6000. Jedným zo slávnych rezidentov bol aj Bob Dylan. Na festivale však nevystúpil. Nebola to jeho šálka kávy. Dokonca mu celkom vadili skupinky hippies zastavujúce pred jeho domom. V deň, keď festival vypukol, sa Dylan aj s rodinou radšej vybral na cestu do Anglicka.

Filmový august v Cinema City: 8 noviniek, ktoré si nesmiete nechať ujsť!

Dobový plagát. | foto: commons.wikimedia.org

Vystúpili iní. Napríklad The Who, Jimi Hendrix a Joan Baez – žena, ktorá v spolupráci s československými disidentmi tesne pred revolúciou donútila komunistov vypnúť priamy prenos z Bratislavskej lýry. Počas vystúpenia na Woodstocku bola už 6 mesiacov tehotná.

Tri dovolenkové destinácie, v ktorých objavíte kľúč k dlhému životu

Farma za milión

Prečo sa festival konal na farme? Nuž, o pôvodné miesto v priemyselnom parku vo Wallkille neďaleko Middletownu, New York organizátori prišli mesiac pred dňom D. Miestnym obyvateľom sa nepáčila predstava návalu mladých mladých, potenciálne opitých či inak intoxikovaných ľudí. Ako zámienku zvolili výhrady voči prenosným toaletám, ktoré podľa nich nespĺňali potrebné kritériá. Organizátori si teda vybrali druhú alternatívu – Bethel. Útočisko im poskytol farmár Max Yasgur. Samozrejme za nemalú finančnú odmenu – 50,000 dolárov.

Hudobné leto pokračuje. Toto je náš výber augustových festivalov, kde nesmiete chýbať

Dav na festivale, 1969. | foto: commons.wikimedia.org

 

Spomienkový hudobný festival Woodstock 50 zrušili

S peniazmi mali organizátori viacero problémov. Nikdy nepočítali s tým, že by Woodstock mal byť voľne prístupný. Nanešťastie, ľudia začali prichádzať na miesto konania niekoľko dní vopred a zodpovední nenašli spôsob, ako ich odohnať. Zo 400.000 prítomných si len stotisíc kúpilo lístok vopred. Jednodňový ich stál $7, trojdňový $18.

FOTO: Sziget festival ponúka zábavu pre fanúšikov mnohých žánrov

Organizátori sa dostali do plusu až o nejaký čas neskôr, keď do kasy začali prúdiť tržby napríklad aj z festivalového filmu z roku 1970. Niet sa čo čudovať, veď len taký Jimi Hendrix dostal za svoje dvojhodinové vystúpenie zaplatených 18.000 dolárov.

Klimatológ Lapin: Jún bol rekordne horúci, očakávame ďalšie otepľovanie klímy

Mier a láska

Vzhľadom na to, aký pestrý dav sa na Woodstocku zhromaždil, boli obyvatelia Bethelu a neďalekých fariem pripravený na najhoršie. Až na zopár incidentov po tom, ako festival zasiahol nedostatok jedla, boli však všetci príjemne prekvapení. Mládež sa správala slušne, nedochádzalo k násiliu a polícia mala prekvapivo málo práce.

VIDEO: Truban neskúsil len marihuanu

Samozrejme, ak by mali muži zákona ísť do dôsledkov, mohli obrovské množstvo účastníkov Woodstocku zatknúť za držanie drog. Marihanua, LSD a tak ďalej. Lenže, ak by sa na takúto akciu podujali, ako konštatoval jeden z miestnych seržantov, „nemali by sme na to dosť miest vo väznici v našom okrsku a ani v ďalších troch susedných okrskoch“.

Trump môže oslavovať. Takto sa pobili jeho demokratickí súperi

400.000 divákov. | foto: commons.wikimedia.org

Práve na 50-te výročie festivalu bol naplánovaný tzv. Woodstock 50. Vystúpiť mali Jay-Z, Miley Cyrus, Pussy Riot či Imagine Dragons. Udalosť však bola vzhľadom na mnoho komplikácií a zádrhelov zrušená.

Na festivale Pohoda tento rok nezaznamenali problémy spôsobené alkoholom

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva