Jednou vetou

Dron zostrelený Iránom bol v medzinárodnom priestore, tvrdí americký činiteľ

Ilustračné foto

foto: TASR

Iránska raketa zem-vzduch zostrelila americké bezposádkové lietadlo, ktoré sa nachádzalo v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Hormuzským prielivom. Tlačovej agentúre AP to povedal vo štvrtok americký predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite, keďže údajne zatiaľ nebolo povolené takúto informáciu zverejniť.

Iránske revolučné gardy predtým uviedli, že zostrelili „špionážny dron“ patriaci Spojeným štátom, ktorý narušil vzdušný priestor Iránu. Podľa správy iránskej štátnej televízie došlo k tomuto zásahu na území južnej provincie Hormozgán susediacej s Hormuzským prielivom. Zábery tohto bezposádkového lietadla televízia nezverejnila.

Irán neposkytne Európe dlhší čas, aby ho začala chrániť pred sankciami USA

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA podľa AP identifikovala americký stroj ako typ RQ-4 Global Hawk. Americká armáda sa k tejto správe odmietla bezprostredne vyjadriť. Hovorca ústredného velenia americkej armády Bill Urban však medzitým povedal pre AP, že „nad iránskym územím nebol žiadny dron“.

Veliteľ iránskych revolučných gárd Hosejn Salámí vyhlásil, že zostrelenie bezposádkového lietadla predstavuje „jasný signál“ pre Američanov. Dodal, že Irán „nemá v úmysle vstúpiť do vojny so žiadnou krajinou, je však na vojnu pripravený“.

Japonský tanker poškodila mína, ktorá pripomína iránske míny, tvrdí armáda USA

Uvedený incident sa odohral v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Iránom a Spojenými štátmi. Tie pripisujú Iránu zodpovednosť za nedávne útoky proti tankerom v oblasti strategicky významného Hormuzského prielivu. Teherán však tieto obvinenia odmieta a vyjadruje predpoklad, že v skutočnosti za útokmi stoja Spojené štáty, ktoré ich chcú využiť na ospravedlnenie použitia sily proti Iránu.

Americká armáda vyslovila podozrenie, že Irán vypálil ešte minulý týždeň raketu na iný dron, ktorý bol nasadený po útoku na dva ropné tankery v Ománskom zálive, pripomenula AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia