Drony ochromili prevádzku letiska Gatwick úmyselne, uviedla polícia

Cestujúci čakajú na check-in na medzinárodnom letisku Gatwick južne od britskej metropoly Londýn 20. decembra 2018

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová označila vo štvrtok incident s dronmi, ktoré zastavili prevádzku na londýnskom letisku Gatwick, za nezodpovedný a absolútne neprijateľný, píše spravodajská televízia Sky News. Polícia medzičasom uviedla, že pravdepodobne išlo o úmyselný čin, terorizmus však nateraz vylúčila.

Mayovej hovorca dodal, že zákon, pokiaľ ide o potrestanie protizákonného použitia dronu, už jasnejší byť nemôže.
Príletové a vzletové plochy tohto letiska v južnej časti Londýna uzatvorili v stredu večer po tom, ako v ich blízkosti videli dve bezpilotné lietadlá.

Podľa letiska sa majú pasažieri pripraviť na najmenej ďalších 24 hodín narušenia dopravy. „Domnievame sa, že ide o zámerný čin s cieľom narušiť letisko. Avšak nemáme žiadne indície, ktoré by naznačovali, že ide o teroristický čin,“ povedal podľa Sky News veliteľ letiskovej polície Justin Burtenshaw.

Londýnske letisko Gatwick je po preletoch dronov stále zatvorené

Letovú prevádzku Gatwicku – jedného z najvyťaženejších letísk v Británii – zastavili v stredu večer krátko po 21.00 h miestneho času (22.00 h SEČ) po tom, ako nad letiskovou plochou zaznamenali dva drony. Podľa polície zo Sussexu, ktorá pomáha bezpečnostným tímom letiska, videli dron na letiskovej ploche naposledy vo štvrtok o 08.45 h miestneho času (09.45 h SEČ).

Po dronoch a ich operátorovi pátrajú tiež policajti z dvoch policajných oddelení v grófstvach Surrey a Sussex, okolie prehľadáva aj vrtuľník. Stroje však zostreliť nechcú, pretože sa obávajú rizika zatúlaných guliek.

Érsek: Bratislavské letisko nejdem predávať

Opatrenie doposiaľ pocítili desiatky tisícok pasažierov. Lietadlá totiž na Gatwicku nemôžu ani pristávať, ani z neho odlietať. Prichádzajúce lety presmerovali na okolité londýnske letiská, napríklad na Heathrow, Stansted, Luton a Manchester, a niektoré do Paríža alebo Amsterdamu.

Frustrovaní cestujúci museli v čase nadchádzajúcich vianočných a novoročných sviatkov a prázdnin čakať v lietadlách, ktoré zostali čakať na vzletových dráhach. Vedenie Gatwicku sa ešte v stredu ospravedlnilo cestujúcim za vzniknuté komplikácie, ale zdôraznilo, že bezpečnosť je v tejto súvislosti prioritou.

Uviaznutí cestujúci informujú o situácii na letisku prostredníctvom sociálnych sietí. Vo štvrtok malo podľa BBC letisko využiť zhruba 110.000 pasažierov, odbaviť malo 760 letov.

Môže vás zaujímať

Británia potvrdila, že nenavrhne kandidáta do budúcej Európskej komisie