Jednou vetou

Družicové snímky naznačujú, že KĽDR obnovila výrobu plutónia, tvrdí USKI

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Severná Kórea obnovila výrobu plutónia pre svoj program jadrových zbraní, vyplýva z vyjadrenia Americko-kórejského inštitútu (USKI) vo Washingtone. Odvoláva sa pritom na družicové snímky.

Vyjadrenie expertov z USKI o obnovenej aktivite v hlavnom severokórejskom nukleárnom komplexe Jongbjon, zverejnené v pondelok, citovala v utorok agentúra DPA.

Družicové snímky zo 17. februára a 25. februára podľa USKI zobrazujú oblaky pary, ktoré stúpajú z päťmegawattového jadrového reaktora, čo „je vo všeobecnosti užitočný ukazovateľ toho, že reaktor je v prevádzke“. Podľa USKI KĽDR po 17. februári zriadila v blízkosti komplexu vojenský stanový tábor a za posledné mesiace sa v okolí komplexu pohyboval zvýšený počet zamestnancov.

Za bežnej prevádzky by sa pri ústí rieky očakávalo vypúšťanie ochladenej vody, napísali experti USKI s tým, že túto činnosť za posledné obdobie nespozorovali.

Podľa nich by to mohlo byť preto, že Severokórejčania predĺžili odpadové potrubie do blízkej rieky. Do rieky by tiež mohlo viesť potrubie priamo z reaktora. Obe úpravy by v budúcnosti sťažili pozorovanie.

Pchjongjang uskutočnil vlani sériu testov balistických rakiet a v septembri aj jadrový test, čím porušil rezolúcie OSN.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu