Jednou vetou

Duda pripísal Izraelu zodpovednosť za antisemitské útoky v Poľsku

Poľský prezident Andrzej Duda

Foto: TASR/AP

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že Izrael je zodpovedný za najnovšie antisemitské útoky v Poľsku. Informoval o tom v piatok denník The Jerusalem Post.

Dudovo vyjadrenie podľa novín zaznelo na stretnutí s poprednými predstaviteľmi židovských organizácií v USA, ktoré sa uskutočnilo v stredu na poľskom konzuláte v New Yorku, kde sa poľský prezident zúčastňoval na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Insolventnosť oznámila aj poľská dcéra Thomas Cook, v cudzine bolo 3600 Poliakov

Tvrdenia Andrzeja Dudu boli reakciou na slová izraelského ministra zahraničných vecí Jisraela Kaca, ktorý vo februári povedal, že Poliaci „sajú antisemitizmus spolu s materským mliekom“.

Poľský prezident označil Kacove poznámky za ponižujúce a nárast antisemitských útokov v Poľsku z poslednej doby pripísal práve jeho slovám. Duda dodal, že niekoľko poradcov mu neodporúčalo vycestovať do židovského štátu, pokiaľ sa Kac neospravedlní.

V priebehu tohto roku vypukla diplomatická kríza medzi Varšavou a Tel Avivom po tom, ako Poľsko legislatívne znemožnilo obviňovať krajinu zo spoluviny na nacistických zločinoch. Duda neskôr obvinil Izrael zo vzniknutej situácie.

V Rusku zakázali fajčenie na balkónoch

„Strana, ktorá začala túto krízu, by ju mala aj ukončiť,“ uviedol Duda v marcovom exkluzívnom rozhovore pre zmienené noviny. Na otázku, či to bude Izrael, odpovedal: „Áno, očakávam priateľstvo a rešpekt – na oboch stranách.“

„Nikdy nebudem súhlasiť s názormi, že Poliaci sa ako národ podieľali na holokauste, alebo že Poľsko participovalo na holokauste. Ponižuje nás to a zraňuje nás to. V mojej vlastnej rodine bolo niekoľko členov, ktorých zavraždili Nemci,“ dodal Duda.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva