Jednou vetou

Dva milióny „mŕtvych duší“ na zoznamoch voličov v Rusku

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) našla v zoznamoch voličov v Rusku dva milióny "mŕtvych duší". Vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy to v stredu uviedla predsedníčka ÚVK Ella Pamfilovová. Dodala, že celkovo je v Rusku 107 miliónov voličov.

Pamfilovová súčasne reagovala na tvrdenie jedného z opozičných lídrov, Alexeja Navaľného, podľa ktorého sa v Rusku pripravuje masové falšovanie výsledkov nedeľných prezidentských volieb. Navaľnyj totiž v utorok na svojom konte na stránke YouTube informoval, že jeden z členov jeho štábu bez problémov podal oznámenie o hlasovaní v troch volebných miestnostiach súčasne.

Pamfilovová vysvetlila, že občan si môže zaobstarať ľubovoľný počet tlačív na hlasovanie mimo miesta trvalého bydliska, ale registrovať a spracúvať sa bude len prvé podané. Zdôraznila, že v prezidentských voľbách „nikto nebude môcť hlasovať dvakrát“.

Túto situáciu pre Interfax komentoval aj člen ÚVK Nikolaj Bulajev, ktorý ubezpečil, že počítačový systém „Voľby“ spracuje len jedno oznámenie o hlasovaní mimo miesta trvalého pobytu. Ak by aj došlo k pokusom o druhé a ďalšie hlasovanie, bude sa nimi zaoberať Vyšetrovací výbor Ruskej federácie. Bulajev zdôraznil, že ide o trestný čin, za ktorého spáchanie hrozí do päť rokov väzenia.

V súlade s novými volebnými pravidlami v Rusku volič môže v multifunkčnom klientskom centre alebo vo svojej volebnej miestnosti požiadať o hlasovací preukaz s oddeliteľným kupónom. S ním si potom môže vybrať volebnú miestnosť, kde bude v deň volieb hlasovať.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených