Jednou vetou

Dvaja biskupi podzemnej cirkvi odstúpili v prospech „provládnych“

Ilustračné foto

Foto: TASR

Úradu biskupa v čínskej podzemnej cirkvi vernej Vatikánu sa vzdali už dvaja duchovní, ktorých vystriedali kňazi podporujúci vládu v Pekingu. Podľa agentúry AFP o tom informovali čínske štátne médiá, ktoré pripomenuli, že ide o súčasť realizácie dohody medzi Vatikánom a Čínou.

Katolíci v Číne sú rozdelení na dva tábory – jedni sa hlásia k štátom podporovanej vlasteneckej cirkvi, zatiaľ čo druhí sú príslušníkmi neoficiálnej, podzemnej cirkvi, oddanej Vatikánu.

Čínska vláda a Vatikán uzavreli v septembri predbežnú dohodu o vymenúvaní biskupov katolíckej cirkvi v Číne.

V roku 2018 bolo zatiaľ po celom svete zabitých 53 novinárov

Agentúra AP označila túto zmluvu za prielom v otázke, ktorá desaťročia poznamenáva vzťahy medzi Vatikánom a Čínou.

Vatikán vtedy súčasne oznámil, že pápež František sa rozhodol schváliť sedem biskupov vymenovaných Pekingom, nie Vatikánom, „s cieľom udržať hlásanie evanjelia v Číne“.

Na základe tejto dohody zo svojho úradu odstupuje Čuang Ťien-ťien, biskup juhočínskej diecézy Šan-tchou, ktorého teraz na tomto poste vystrieda Chuang Ping-čang, podpredseda propekinského Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov, napísal podľa AFP denník Global Times.

Menovací dekrét Chuangovi minulý týždeň v Číne odovzdala delegácia z Vatikánu, ktorá sa stretla aj s viacerými čínskymi biskupmi.

Podľa odborníka na katolícku cirkev v Číne Anthonyho Lama nie je táto zmena prekvapením, keďže Čuang Ťien-ťien má 88 rokov a už pred viac ako desiatimi rokmi mohol žiadať o odvolanie.

Kuba sa rozhodla nepovoliť v novej ústave manželstvá osôb rovnakého pohlavia

Kánonické právo totiž hovorí, že biskupi by mali podať žiadosť o uvoľnenie z funkcie vo veku 75 rokov. Pápež ju môže prijať, ale rovnako môže daného biskupa požiadať, aby vo funkcii zotrval, kým sa nenájde vhodný nástupca.

Dohoda medzi Čínou a Vatikánom tento problém vyriešila, pretože sedem biskupov, ktorí boli predtým Vatikánom exkomunikovaní, boli opäť uvedení do cirkvi.

Chuang bol Vatikánom exkomunikovaný v roku 2011 za to, že bol vysvätený za biskupa bez schválenia pápežom, uviedla AFP.

Chuangov prípad je odlišný od kauzy biskupa podzemnej cirkvi Kuo Si-ťina, ktorého Vatikán minulý týždeň požiadal, aby odstúpil z postu správcu diecézy Fu-ťien v prospech kandidáta tzv. vlasteneckej cirkvi. Kuo bude teraz zastávať funkciu pomocného biskupa.

Kuovo ďalšie pôsobenie v cirkvi bolo hlavným bodom minulotýždňových rokovaní medzi Čínou a Vatikánom.

Do Grécka už po pokuse o prevrat z roku 2016 ušli tisíce Turkov

Vatikán Kua žiadal, aby sa vzdal funkcie, ktorú zastával od roku 2017, a umožnil tak realizáciu dohody medzi Čínou a Vatikánom.

Agentúra AFP pritom pripomína, že tzv. oficiálna – vlastenecká – cirkev v Číne pociťuje nedostatok biskupov a volá po „politicky spoľahlivých“ duchovných s „dobrým etnickým pôvodom“, napísal v stredu denník Global Times.

Podľa predsedu čínskej biskupskej konferencie Ma Jing-lina je neobsadená takmer polovica z 98 biskupských stolcov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia